Reprodukční číslo mírně stouplo na 1,05. Laboratoře ve čtvrtek odhalily 211 nakažených

Epidemie koronaviru v Česku dál mírně zrychluje. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného k pátku mírně vzrostlo z 1,0 na 1,05. Hodnota jedna je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním šíření nákazy. Od pondělí laboratoře pokaždé odhalily víc než dvě stovky nakažených - ve čtvrtek jich přibylo 211, to je o 45 víc než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci očekávají, že s nynějším návratem lidí z dovolených a dětí z prázdnin bude epidemie covidu-19 sílit (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reprodukční číslo se ve středu po čtyřech dnech vrátilo na hodnotu jedna, předtím bylo čtyři dny pod touto sledovanou hranicí.

Česko má první očkované třetí dávkou. Proti koronaviru jim chyběly protilátky

Číst článek

Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstává devět dní v řadě na hodnotě 12. Velké rozdíly jsou ale mezi kraji i okresy.

Počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, se výrazně nemění. Ve čtvrtek jich bylo 65, podobně jako o den i o týden dříve. V těžkém stavu je nyní 13 pacientů s covidem.

Odborníci očekávají, že s nynějším návratem lidí z dovolených a dětí z prázdnin bude epidemie covidu-19 sílit. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by mohlo být v nemocnicích kvůli covidu v druhé polovině září kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.

Když letos v březnu zasáhla Česko dosud nejsilnější vlna epidemie, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí, stovky z nich potřebovaly intenzivní péči a nemocnice byly na hraně svých kapacit.

Tři úmrtí

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,68 milionu případů koronaviru.

Drtivá většina nakažených se vyléčila a 30 399 lidí s covidem-19 zemřelo. Na tento týden zatím připadají tři úmrtí.

Zdravotníci ve čtvrtek naočkovali proti koronaviru 31 107 lidí, v mezitýdenním srovnání je to asi o 14 tisíc méně, údaje za uplynulý den se ale mohou ještě navýšit.

Dokončené očkování má nyní v republice přes 5,6 milionu lidí, tedy víc než polovina všech obyvatel. Cílem je dosáhnout proočkovanosti minimálně 70 procent populace. Očkovat je nyní možné od 12 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme