Brno slaví 100 let Československa. Festival Re:publika zahájili Babiš s Pellegrinim a dvojník TGM

Otevřením bran brněnského výstaviště začal v sobotu krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Kolona historických vozidel přivezla dvojníka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, před výstavištěm už čekal v sluneční výhni dav lidí, kteří se po otevření bran nahrnuli dovnitř.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně začal v sobotu krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu.

V Brně začal v sobotu krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. | Foto: Zehl Igor | Zdroj: ČTK

Podle Lenky Němcové z Turistického informačního centra bylo v okamžiku zahájení u výstaviště 2500 lidí včetně několika stovek slavnostně nastoupených hasičů z celého Česka. Kolem 15.00 se v areálu pohybovalo asi 6000 lidí, pojmul by jich bez problémů i více.

Pět dní vlakem z Vancouveru do Chicaga. Před 100 lety začala Masarykova cesta po Americe

Číst článek

Slavnostního zahájení se zúčastnili také český premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO a slovenský předseda vlády Peter Pellegrini. Podle politiků jsou vztahy obou zemí nadstandardní. Babiš je přirovnal k bývalým manželům, kteří spolu vycházejí lépe než před rozvodem. Soužití a mírové rozdělení Čechů a Slováků by mohlo sloužit jako příklad všem národům světa, řekl Pellegrini.

Umění, technika, design, sport i zábava

Slovenský premiér zmínil, že právě v Brně žije, studuje a pracuje mnoho Slováků. Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) může město hrát roli mostu mezi oběma státy. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) vyjádřil přání, aby festival Re:publika ukázal úspěchy Čechů a Slováků v uplynulých 100 letech. „Aby byli hlavně mladí hrdí na to, co se dokázalo,“ uvedl Šimek.

Festival spojuje umění, techniku, design, sport i zábavu. Má rozpočet 128 milionů korun a potrvá do 17. června, pořadatelé očekávají několik stovek tisíc návštěvníků.

Ještě před otevřením bran vystoupila před areálem například Ústřední hudba Armády ČR se souborem Ondráš, defilovaly čtyři stovky hasičských praporečníků a zazněly hymny obou zemí. Program uvnitř areálu potrvá až do večera, zazpívají například Tomáš Klus a Jana Kirschner.

Obří prolézačka v podobě Masarykovy hlavy od Maxima Velčovského. | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Lidé se hned po otevření bran rozešli například do pavilonů věnovaných historii a současnosti sportu nebo do expozice Avant Garde plné designu.

„Jde o jednu z největších nebo vůbec největší výstavu designu, která byla v Československu udělaná od výstavy soudobé kultury v roce 1928. Pavilon má 5500 metrů čtverečních,“ řekl ředitel Moravské galerie Jan Press.

Uvnitř je třeba obří prolézačka v podobě Masarykovy hlavy od Maxima Velčovského.

Na prostranství pod věží výstaviště lidé najdou instalaci Krištofa Kintery Standarta. (Server iROZHLAS.cz v květnu nahlédl do Kinterova ateliéru, reportáž ZDE.)

Výkonná turbína míří na vlajky na stožárech. Nejde však o standarty zemí a států, ale o prapory, které jednoduše vyjadřují důležité hodnoty - třeba lásku.

V Re:lax zóně si zájemci mohou vyzkoušet pět desítek sportů s historickým i současným vybavením. Navíc si prohlédnou mimořádné exponáty, třeba tretry olympioničky Dany Zátopkové. Večer je na programu světelná show.

Expozice a programy festivalu Re:publika jsou zdarma. Výjimkou je přidružená výstava devíti pláten Slovanské epopeje a plakátů Alfonse Muchy.

Zpoplatněná jsou také jednotlivá představení přehlídky středoevropských baletních souborů, jedné z největších, které se v Česku dosud uskutečnily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme