Republika si připomíná 83 let české státnosti

Naše země slaví 83. výročí vzniku samostatného českoslovenkého státu. Státní svátek připomíná vlajková výzdoba na úřadech a institucích. Kancléř Ivo Mathé dopoledne položil věnec k soše T. G. Masaryka a poté i k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Na Hradčanském náměstí v Praze se konala slavnostní vojenská přísaha příslušníků pražské posádky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka ČR

Prezident Václav Havel opustil odpoledne nemocnici, aby mohl na slavnostním večeru ve Vladislavském sále Pražského hradu předat významným osobnostem státní vyznamenání u příležitosti 83. výročí vzniku Československé republiky. Potom se ale do nemocnice opět vrátí. Aktuální prezidentův zdravotní stav přiblížil jeho tiskový mluvčí Ladislav Špaček. "Podle ranní zprávy osobního lékaře pana prezidenta doktora Kotíka je prezidentův stav stále nezměněn. Pan prezident je bez teplot, stále ještě bere antibiotika a pokračuje v dechové rehabilitaci. Účast prezidenta na večerním ceremoniálu ve Vladislavském sále lékaři nezpochybnili. Stále počítáme s tím, že prezident večer přednese svůj proslov a předá státní vyznamenání." Lékaři o datu jeho propuštění z nemocnice zatím nemluví.

Po celý den byl pro veřejnost uzavřen Vladislavský sál a omezena byla návštěvní doba v celém areálu hradu. Jeho brány se pro veřejnost uzavřely už v 17 hodin. Den otevřených dveří byl do 15 hodin v pražském Jelením příkopu. Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 představila veřejnosti projekt Průchod valem Prašného mostu.

Dopoledne se v někdejším rodinném letním sídle 2. československého prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí otevřel Prezidentův památník. Po témeř třiceti letech tak bude alespoň částečně naplněna poslední vůle Benešovy manželky Hany. Větší část vily ale stále využívá Úřad vlády jako rekreační objekt. Podle Petra Brátky z Husitského muzea se veřejnost dočká vždy o státních svátcích zpřístupnění dvou místností - prezidentovy velké pracovny a ložnice s úmrtním ložem Edvarda Beneše. "Návštevníci, kteří přijdou tohoto dne, uvidí to, co už znají: dolní zahradu s plastikou Jana Vítězslava Duška Tábor svému prezidentu, rodinnou hrobku s portrétní plastikou Karla Dvořáka, doktora Edvarda Beneše, a potom takovým transferem přes takzvanou Husovu kazatelnu se dostanou přímo k vile a do vily, kde spatří tyto dvě místnosti."

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme