Republika zažívá kvůli sněžení kalamitu

Naši zemi zasypal sníh. Nadílka z noci a dnešního dne byla jedna z největších letošní zimy. Na mnoha místech zastavila dopravu. Lidé se z některých míst nedostali do práce, děti do školy. Kalamitní stav vyhlásili v části Královéhradeckého a Olomouckého kraje. Sněžení postupně slábne. Ve vyšších polohách se stále tvoří sněhové jazyky a závěje. Večer může hrozit ledovka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Foto: Radek Petrášek

Dálnici D5 na Rokycansku zablokovala na několik hodin hromadná dopravní nehoda. Další nehody byly i na D1. Kalamitní stav ráno vyhlásili silničáři na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku: "Ve vyšších polohách a na otevřených místech se stále tvoří sněhové jazyky a závěje. Silničáři jsou neustále v terénu a snaží se vozovky ošetřovat. Některé se jim ale pořád nedaří zprůjezdnit. Už od rána je uzavřena spojnice mezi Jeseníkem a Hanušovicemi. I přes zákaz tam ale jezdí zejména Poláci, kteří někde uváznou a komplikují tak údržbu," zjistila Andrea Horáková.

Trutnovsko, Rychnovsko a Náchodsko - to jsou další oblasti, kde platí kalamitní stav. Silničářům se podařilo zprůjezdnit tři dosud uzavřené úseky silnic na Žacléřsku a Svatoňovicku. Otevřena je i silnice z Temného dolu k hraničnímu přechodu na Pomezních Boudách.

Husté sněžení a silný nárazový vítr způsobil problémy řidičům na Ústecku hlavně v horských oblastech: Byly uzavřeny úseky silnic na trase Telnice - Petrovice a Krásný les - Adolfov. Závěje komplikovaly i provoz na horských hraničních přechodech. Na Cínovec se během dopoledne kamiony vůbec nedostaly. Počasí se lepší, ale do vyšších poloh jsou potřeba řetězy.

Silničářům na Moravě, ve Slezsku a postupně také v Čechách, se daří zprůjezdňovat uzavřené komunikace. Během večera by měly být sjízdné také všechny silnice na Liberecku. Stále složitá zůstává kvůli vytrvalému sněžení situace na silnicích v Plzeňském kraji, hlavně na Domažlicku. Nejsložitější situace je na Klatovsku.

Provoz na pražském letišti v Ruzyni se zastavil v 05:15 kvůli sněhové bouři, která ustala před polednem. Až do odpoledních hodin však pokračovaly práce s odstraňováním přívalu sněhu. Na ranvejích a odbavovacích plochách napadlo tolik sněhu, že bylo nutné ho odvážet.

Letiště se znovu otevřelo až v 15:30. Zrušeno bylo 71 letů. Jen České aerolinie podle mluvčí Jitky Novotné musely zrušit 36 spojů. Cestující dopravce přesměroval většinou na čtvrteční odlety. Letadla, která nemohla v Praze přistát, letěla do Ostravy, Frankfurtu nebo například Budapešti a nyní se budou postupně vracet.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Milan Kopp, Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme