Republika zažívá kvůli sněžení kalamitu

Naši zemi zasypal sníh. Nadílka z noci a dnešního dne byla jedna z největších letošní zimy. Na mnoha místech zastavila dopravu. Lidé se z některých míst nedostali do práce, děti do školy. Kalamitní stav vyhlásili v části Královéhradeckého a Olomouckého kraje. Sněžení postupně slábne. Ve vyšších polohách se stále tvoří sněhové jazyky a závěje. Večer může hrozit ledovka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita

sněhová kalamita | Foto: Radek Petrášek

Dálnici D5 na Rokycansku zablokovala na několik hodin hromadná dopravní nehoda. Další nehody byly i na D1. Kalamitní stav ráno vyhlásili silničáři na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku: "Ve vyšších polohách a na otevřených místech se stále tvoří sněhové jazyky a závěje. Silničáři jsou neustále v terénu a snaží se vozovky ošetřovat. Některé se jim ale pořád nedaří zprůjezdnit. Už od rána je uzavřena spojnice mezi Jeseníkem a Hanušovicemi. I přes zákaz tam ale jezdí zejména Poláci, kteří někde uváznou a komplikují tak údržbu," zjistila Andrea Horáková.

Trutnovsko, Rychnovsko a Náchodsko - to jsou další oblasti, kde platí kalamitní stav. Silničářům se podařilo zprůjezdnit tři dosud uzavřené úseky silnic na Žacléřsku a Svatoňovicku. Otevřena je i silnice z Temného dolu k hraničnímu přechodu na Pomezních Boudách.

Husté sněžení a silný nárazový vítr způsobil problémy řidičům na Ústecku hlavně v horských oblastech: Byly uzavřeny úseky silnic na trase Telnice - Petrovice a Krásný les - Adolfov. Závěje komplikovaly i provoz na horských hraničních přechodech. Na Cínovec se během dopoledne kamiony vůbec nedostaly. Počasí se lepší, ale do vyšších poloh jsou potřeba řetězy.

Silničářům na Moravě, ve Slezsku a postupně také v Čechách, se daří zprůjezdňovat uzavřené komunikace. Během večera by měly být sjízdné také všechny silnice na Liberecku. Stále složitá zůstává kvůli vytrvalému sněžení situace na silnicích v Plzeňském kraji, hlavně na Domažlicku. Nejsložitější situace je na Klatovsku.

Provoz na pražském letišti v Ruzyni se zastavil v 05:15 kvůli sněhové bouři, která ustala před polednem. Až do odpoledních hodin však pokračovaly práce s odstraňováním přívalu sněhu. Na ranvejích a odbavovacích plochách napadlo tolik sněhu, že bylo nutné ho odvážet.

Letiště se znovu otevřelo až v 15:30. Zrušeno bylo 71 letů. Jen České aerolinie podle mluvčí Jitky Novotné musely zrušit 36 spojů. Cestující dopravce přesměroval většinou na čtvrteční odlety. Letadla, která nemohla v Praze přistát, letěla do Ostravy, Frankfurtu nebo například Budapešti a nyní se budou postupně vracet.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Milan Kopp, Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme