Republiková rada se pokouší zažehnat spory v řadách zelených

Členové republikové rady zelených diskutují v Brně o pozici své strany v rámci vládní koalice. Zatímco kritici současného vedení požadují větší vliv na ministerstvech a dalších klíčových postech ve státní správě, předseda Martin Bursík a další lídři podle svých slov nevnímají vládní moc jako kořist a obsazování funkcí. Bursík tvrdí, že se vnitrostranickými odpůrci nenechá vydírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík, Dana Kuchtová | Zdroj: ČTK

Už při příjezdu republikové rady zelených bylo zřejmé napětí. Některým členům se nelíbil způsob odchodu Dany Kuchtové z ministerstva školství a chtěli se bavit o tom, kdo ji na ministerském postu nahradí.

Předseda strany Martin Bursík ale hned na úvod jednání zdůraznil, že mluvit do personálních otázek republikové radě nepřísluší. "Republiková rada vůbec nemá kompetenci nominovat ministry, to přísluší předsednictvu, a ještě zdaleka neproběhly rozhovory se všemi kandidáty," řekl Bursík.

S personálními otázkami souvisí i téma, které v minulých dnech otevřeli někteří členové Strany zelených. Chtějí větší zastoupení na ministerstvech a ve státech kontrolovaných firmách, jako je například ČEZ.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek dokonce navrhoval odchod z koalice, pokud by k personálnímu posílení na těchto postech nedošlo. "Nám nejde samozřejmě o funkce jako funkce samoúčelné, nám jde o to, abychom měli v ruce nástroje, kterými můžeme prosadit více zelené politiky," připomněl Pávek.

S tímto názorem ale nesouhlasí ani předseda Bursík ani předsedkyně poslaneckého klubu strany Kateřina Jacques. "Formulace usnesení z některých základních či krajských organizací, kde se objevují termíny obsadit místa na všech úrovních státní správy, považují skutečně za ostudná," podotkla Jacques.

Bursík zdůraznil, že lidé kvalifikovaní mají šanci taková místa obsadit, jejich hlavní či jedinou kvalifikací ale nesmí být, že jsou ze Strany zelených, a nesmí takovou funkci získat vydíráním či nátlakem v médiích. "Nenechám se vydírat... Naopak, cítím se silnější, než kdy jindy," prohlásil Bursík.

Bohumír Mazáč, Martin Hromádka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme