Republiková rada zelených dnes rozhodne o vyloučení rebelů z frakce

Zelení dnes budou rozhodovat o dalším setrvání rebelů z Demokratické frakce ve straně. Vyloučení navrhla Ústřední revizní komise Věře Jakubkové, Olze Zubové, Daně Kuchtové a Martinu Čáslavkovi. Republiková rada dnes straníky buď definitivně vyloučí, nebo doporučení revizní komise zamítne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková přicházejí na zasedání Republikové rady SZ | Zdroj: ČTK

Podle předsedy Ústřední revizní komise Miroslava Rokose jednali straníci, kteří jsou členy vnitrostranické frakce Demokratická výzva, v rozporu se stanovami. Komise už minulý týden konstatovala, že vedení frakce chybovalo, když vystupovalo na veřejnosti, používalo znak strany a založilo vlastní webovou stránku.

Zakladatelé Demokratické výzvy s rozhodnutím revizní komise ale nesouhlasí. Dana Kuchtová Radiožurnálu řekla, že podle ní bylo jednání účelové:

"Ten důvod, proč jsme navrženi na vyloučení, je ten, že jsme měli nějakým závažným způsobem poškodit Stranu zelených. Já si ničeho takového nejsem vědoma a myslím si, že to bylo rozhodnutí víceméně účelové na politickou objednávku. Proběhlo to totiž velmi rychle."

Olga Zubová a Věra Jakubková už dnes dopoledne řekly, že jejich případné vyloučení je v žádném případě nevrhá do náruče opozice. Věra Jakubková zdůraznila, že se s Olgou Zubovou koalici opustit nechystají:

"My nemáme žádný důvod odcházet z koalice nebo ji nepodporovat. Do té doby, pokud koalice bude plnit programové prohlášení vlády. To je věc, pro kterou já jsem vládě dala důvěru. Pokud se nás novináři ptají, jestli vládu potopíme, tak podle mě ta otázka stojí jinak: Měli by se ptát Martina Bursíka, Mirka Topolánka, proč dochází k vylučování za vlastní názory ve Straně zelených. Oni chtějí potopit vládu?"

Také Olga Zubová řekla, že i bez legitimace strany zelených zůstávají koaličními poslankyněmi. "Nepřemýšlíme o tom, zda budeme poslankyněmi, které budou nějakým způsobem spolupracovat s opozicí. My jsme i nadále koaličními poslankyněmi. A o tom, jestli budeme dál spolupracovat s touto vládou, o tom ať rozhodne sama vláda, jestli má zájem spolupracovat s námi," uvedla Zubová.

Frakce vznikla koncem ledna. Sdružuje vnitrostranické kritiky předsedy strany Martina Bursíka. Vztahy mezi vedením Zelených a členy frakce se vyhrotily při schvalování kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Spekuluje se také o tom, že členové vnitrostranické frakce zelených s názvem Demokratická výzva, prý chtějí založit novou politickou stranu. Věra Jakubková to ale důrazně odmítla.

Související příspěvky:
Kandidátku zelených do eurovoleb Kateřina Jacques nepovede
Kritici vedení Strany zelených založili vnitrostranickou platformu
Zelené ,rebelky' Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu
Zelení ukončili sjezd rozkolem, tábory se nesmířily
Stranu zelených ovládli Martin Bursík a jeho lidé
Rozpor ve vedení Strany zelených se vyostřil
Šéf Strany zelených už ve vedení nepočítá s Danou Kuchtovou

Šárka Slezáková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme