Republikový výbor US jednal o účasti ve stínové vládě

Republikový výbor Unie svobody chce, aby strana ve čtyřkoaliční stínové vládě obsadila ministerstva reprezentující její hlavní programové priority - ministerstva zahraničí, financí, spravedlnosti, školství a práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativní vláda Čtyřkoalice pod vedením lidovce Cyrila Svobody bude mít celkem 14 křesel a měl by být sestaven do konce března. 7 z nich by měla podle dohody uzavřené při volbě leadra Čtyřkoalice obsadit Unie svobody. Cyril Svoboda ovšem nevylučuje, že by některá místa v kabinetu mohli obsadit i stranami nominovaní nestraníci.

Předpokládá se, že v alternativní vládě najde své místo neúspěšný kandidát na čtyřkoaličního leadra Karel Kühnl. Deset až patnáct konkrétních jmen dá Unie svobody Cyrilu Svobodovi nejpozději začátkem března v předvečer jednání republikového shromáždění v Hradci Králové.

Stínový premiér čtyřkoaliční vlády Cyril Svoboda seznámil republikový výbor Unie svobody s procesem vzniku svého alternativního kabinetu. Předpokládá, že jednotlivé strany čtyřky navrhnou své kandidáty do 5. března a že každá strana dodá kandidátů více, než kolik mandátů v alternativní vládě podle dohody ze Žďáru nad Sázavou získá. Svoboda představitelům US sdělil osm podmínek, které by měli tito lidé splňovat. Konečnou podobu stínového kabinetu sestaví Svoboda po jednání s kandidáty i s představiteli jednotlivých stran čtyřky.

Republikový výbor Unie svobody jednal v Poděbradech i o přípravě březnového republikového shromáždění strany. Řeč byla ovšem i o novém plánu ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Unie ho považuje za pouhý pokus o vyprázdnění státních rezerv v zájmu krátkodobého kladného efektu před volbami.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme