Republikový výbor US jednal o účasti ve stínové vládě

Republikový výbor Unie svobody chce, aby strana ve čtyřkoaliční stínové vládě obsadila ministerstva reprezentující její hlavní programové priority - ministerstva zahraničí, financí, spravedlnosti, školství a práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativní vláda Čtyřkoalice pod vedením lidovce Cyrila Svobody bude mít celkem 14 křesel a měl by být sestaven do konce března. 7 z nich by měla podle dohody uzavřené při volbě leadra Čtyřkoalice obsadit Unie svobody. Cyril Svoboda ovšem nevylučuje, že by některá místa v kabinetu mohli obsadit i stranami nominovaní nestraníci.

Předpokládá se, že v alternativní vládě najde své místo neúspěšný kandidát na čtyřkoaličního leadra Karel Kühnl. Deset až patnáct konkrétních jmen dá Unie svobody Cyrilu Svobodovi nejpozději začátkem března v předvečer jednání republikového shromáždění v Hradci Králové.

Stínový premiér čtyřkoaliční vlády Cyril Svoboda seznámil republikový výbor Unie svobody s procesem vzniku svého alternativního kabinetu. Předpokládá, že jednotlivé strany čtyřky navrhnou své kandidáty do 5. března a že každá strana dodá kandidátů více, než kolik mandátů v alternativní vládě podle dohody ze Žďáru nad Sázavou získá. Svoboda představitelům US sdělil osm podmínek, které by měli tito lidé splňovat. Konečnou podobu stínového kabinetu sestaví Svoboda po jednání s kandidáty i s představiteli jednotlivých stran čtyřky.

Republikový výbor Unie svobody jednal v Poděbradech i o přípravě březnového republikového shromáždění strany. Řeč byla ovšem i o novém plánu ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Unie ho považuje za pouhý pokus o vyprázdnění státních rezerv v zájmu krátkodobého kladného efektu před volbami.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme