Republiku navštíví dva kosmonauti s českými předky

Dvě české vesničky, Praha a pardubická základna vojenského letectva budou na sklonku příštího týdne hostit dva americké astronauty, kterým koluje v žilách i česká krev. Na návštěvu České republiky přijedou velitel lodi Apollo 17 Eugene Andrew Cernan a šéf lodi Apollo 13 James Arthur Lovell. V Praze budou aktéry unikátního setkání s jediným kosmonautem někdejšího Československa Vladimírem Remkem. Všechny tři muže by měli v pátek přijmout nejen iniciátor jejich setkání - náčelník generálního štábu Jiří Šedivý -, ale také ministr obrany Vladimír Vetchý a dokonce i prezident Václav Havel. Od české armády obdrží kosmonauti vyznamenání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S Pražany a příznivci kosmonautiky budou diskutovat v pátek u památníku na Vítkově a v sobotu v pražském planetáriu. Ve stejný den se astronauti vydají i do obcí, z nichž pocházeli jejich předkové - Lovell do Dolních Lukavic na Plzeňsku a Cernan do Bernartic u Tábora.

Lety, jichž se kosmonauti účastnili, se zapsaly do historie. Jméno astronauta Cernana, jehož otec je slovenského a matka českého původu, je spojeno s poslední "procházkou" člověka po Měsíci, kde stanul v roce 1972. Po jeho letu s lodí Apollo 17, která přivezla z Měsíce na 113 kilogramů vzorků hornin, byly připravované lety Apolla 18, 19 a 20 zrušeny.

Lovellovi se sice s lodí Apollo 13 nepodařilo přistát na Měsíci, let však proslul jako "nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky. V dubnu 1970 se posádce Apolla 13 podařilo takřka nemožné - obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Před pěti lety vzniklo na základě Lovellových vzpomínek filmové drama. Lovell byl i na lodi Apollo 8, jež byla prvním pilotovaným strojem, který obletěl Měsíc.

Československo se díky Remkovi stalo po někdejším Sovětském svazu a USA třetí zemí světa, jejíž občan byl ve vesmíru. Se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem tak na lodi Sojuz-28 vytvořil v březnu 1978 první mezinárodní posádku v historii. Remek nyní působí v Moskvě jako obchodní zástupce strojírenského podniku ČZ Strakonice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme