Republiku navštíví dva kosmonauti s českými předky

Dvě české vesničky, Praha a pardubická základna vojenského letectva budou na sklonku příštího týdne hostit dva americké astronauty, kterým koluje v žilách i česká krev. Na návštěvu České republiky přijedou velitel lodi Apollo 17 Eugene Andrew Cernan a šéf lodi Apollo 13 James Arthur Lovell. V Praze budou aktéry unikátního setkání s jediným kosmonautem někdejšího Československa Vladimírem Remkem. Všechny tři muže by měli v pátek přijmout nejen iniciátor jejich setkání - náčelník generálního štábu Jiří Šedivý -, ale také ministr obrany Vladimír Vetchý a dokonce i prezident Václav Havel. Od české armády obdrží kosmonauti vyznamenání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S Pražany a příznivci kosmonautiky budou diskutovat v pátek u památníku na Vítkově a v sobotu v pražském planetáriu. Ve stejný den se astronauti vydají i do obcí, z nichž pocházeli jejich předkové - Lovell do Dolních Lukavic na Plzeňsku a Cernan do Bernartic u Tábora.

Lety, jichž se kosmonauti účastnili, se zapsaly do historie. Jméno astronauta Cernana, jehož otec je slovenského a matka českého původu, je spojeno s poslední "procházkou" člověka po Měsíci, kde stanul v roce 1972. Po jeho letu s lodí Apollo 17, která přivezla z Měsíce na 113 kilogramů vzorků hornin, byly připravované lety Apolla 18, 19 a 20 zrušeny.

Lovellovi se sice s lodí Apollo 13 nepodařilo přistát na Měsíci, let však proslul jako "nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky. V dubnu 1970 se posádce Apolla 13 podařilo takřka nemožné - obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Před pěti lety vzniklo na základě Lovellových vzpomínek filmové drama. Lovell byl i na lodi Apollo 8, jež byla prvním pilotovaným strojem, který obletěl Měsíc.

Československo se díky Remkovi stalo po někdejším Sovětském svazu a USA třetí zemí světa, jejíž občan byl ve vesmíru. Se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem tak na lodi Sojuz-28 vytvořil v březnu 1978 první mezinárodní posádku v historii. Remek nyní působí v Moskvě jako obchodní zástupce strojírenského podniku ČZ Strakonice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme