Řešení sporu o daňový balíček našla ODS jen několik hodin před hlasováním

ODS našla řešení daňové krize. Poslanci, kteří nesouhlasí se zvyšováním daní, v Poslanecké sněmovně končí. Vláda tak zřejmě bude mít dost hlasů na to, aby klíčový zákon prosadila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rebelující členové ODS Tomáš Úlehla, Jan Florián, Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr | Zdroj: ČTK

Rebelové z ODS svým řešením několikatýdenního sporu o podobě daňového balíčku překvapili i své spolustraníky.

„Na víkendovém kongresu jsme se snažili o změnu, ale bohužel racionální argumenty nepadaly na úrodnou půdu. Pád vlády a nástup komunistů k moci ale nechceme. Ráno, na zahájení pléna sněmovny, poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř složí svůj poslanecký mandát, aby nemuseli pro zvýšení daní hlasovat a současně tak nezpůsobili pád vlády,“ vysvětlil Tluchoř, proč ve sněmovně končí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová shrnuje informace o vývoji v ODS

Poslanci Tomáš Úlehla a Jan Florian se rozhodli respektovat výzvu kongresu ODS a budou hlasovat pro vládu. Radim Fiala, který už poslanecký klub občanských demokratů opustil, odejde před hlasováním z jednacího sálu.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas rozhodnutí všech ocenil. „Tato rozhodnutí považuji za politicky poctivá a lidsky důstojná. Oni si prostě podrželi svůj názor a řeší ho těmito dvěma politicky poctivými způsoby. Já tedy pevně věřím, že konflikt uvnitř klubu Občanské demokratické strany je tímto krokem pěti našich kolegů vyřešen,“ uvedl.

Konec daňové krize i způsob, jak k němu občanští demokraté došli, přivítali také jejich koaliční partneři.

„My jejich rozhodnutí vítáme, považujeme ho za chlapské řešení problému, který nastal. Věřím, že teď se situace stabilizuje, že schválíme veškeré potřebné zákony a že to celkově zklidní situaci na české politické scéně,“ myslí si za TOP09 a starosty Petr Gazdík.

Šéfka strany LIDEM Karolina Peake doufá, že shoda nebude platit jen pro daňový balíček, ale i pro ostatní klíčové zákony.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme