Řešení vládní krize zatím není v dohledu

Politici se v pátek nijak nepřiblížili východisku z nynější krize. Prezident republiky odmítl podpořit menšinovou vládu ČSSD, která by neměla koaliční či případně opoziční podporu. Václav Klaus zároveň vyzval zástupce tří stran bývalé koalice, aby mu jasně řekli, zda jejich vyjednávání definitivně ztroskotala. Prezident prohlásil, že v každém případě dospěly události k bodu, ze kterého jsou jen dvě východiska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němec, Kalousek, Gross | Foto: Martin Štěrba

Podle prezidenta Václava Klause lze vládní krizi vyřešit buď sestavením kabinetu na základě bývalé koalice, nebo dohodou stran o předčasných volbách. "Prezident sděluje ČSSD, že žádná třetí cesta, to znamená menšinová vláda bez předem sjednané koaliční či eventuálně opoziční podpory, není východiskem a že vznik takové vlády neumožní," tlumočil prezidentovo stanovisko hradní mluvčí Petr Hájek.

Václav Klaus poslal předsedům stran bývalé koalice dopisy s žádostí, aby jasně oznámili, zda jejich vyjednávání definitivně zkrachovala. Lidovci a unionisté odpovídají, že shodně trvají na platnosti dohody předjednané během dlouhé středeční noci.

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek doufá, že sociální demokracie v krátké době své záporné stanovisko k této dohodě přehodnotí. "Ale určitě ne k jejímu opětovnému projednávání; my ji máme za projednanou a uzavřenou."

Podobný vzkaz má pro ČSSD i předseda unionistů Pavel Němec. "My jsme přesvědčeni, že nejlepším řešením pro Českou republiku a nakonec i pro sociální demokracii je to, aby se k této dohodě připojila."

Premiér a předseda sociální demokracie Stanislav Gross reagoval na dnešní prezidentovo stanovisko opakovanou výzvou bývalým partnerům, aby spolupracovali na vzniku proevropské vlády bez stranických špiček.

Místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek si narozdíl od prezidenta Klause myslí, že právě menšinová vláda je v tuto chvíli přijatelným řešením. "Neříkám, že je to řešení, kterému já dávám přednost nebo z něj jásám, ale řešení to je."

Podle opozičních stran - ODS i KSČM - by na scénu teď měl vstoupit prezident. Zatímco občanští demokraté prosazují svoji tzv. generální dohodu a předčasné volby, komunisté by přivítali, kdyby Václav Klaus urychleně přijal demise ministrů.

Milada Richterová, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme