Řešit spory soudně se prodraží, u některých řízení až trojnásobně

Soudní spory jsou ode dneška dražší. Stát začal vybírat u některých typů řízení až trojnásobně vyšší poplatky. Slibuje si od nich, že se lidé budou snažit neshody řešit napřed smírnou cestou a na soud se obrátí až v poslední řadě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň Krajského soudu Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

Například za elektronickou žalobu na zaplacení 15 tisíc korun dáme na poplatcích 800 namísto současných 300 korun a v případě, že soud nevyhoví návrhu ve zkráceném řízení, pak rovnou tisícovku. Víc zaplatíme i za rozvody či předběžná opatření.

„České soudní poplatky se v posledních deseti letech nezvyšovaly a patří k nejnižším v rámci Evropské unie. Naším cílem tedy je, aby český občan platil za služby justice obdobně, jako platí Polák, Rakušan či Němec ve svém zemi,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Zvýšení hájí také tím, že nízké poplatky lidé zneužívali například k šikanózním a bagatelním žalobám. V to, že by justice napříště nemusela být přetěžována takovými žalobami, doufá i prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

„V obrovské míře se vymáhají pohledávky relativně malé hodnoty, ale tam se to všechno vyplácí kvůli nákladům řízení, protože ke každé tisícikoruně pohledávky je nějakých osm tisíc korun na nákladech řízení, takže je velmi lukrativní žalovat v podstatě cokoliv,“ podotkl Lichovník.

Proti zvýšení poplatků se postavili senátoři sociální demokracie. Tvrdí, že pro řadu lidí se zhorší dostupnost práva. Ministr Pospíšil to ale odmítá. „Když někdo podá oprávněnou žalobu a u soudu uspěje, tak pak následně mu veškeré náklady, tedy i soudní poplatek, platí ten, kdo spor pohrál,“ argumentuje.

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme