Řešit spory u soudu bude od nového roku zřejmě dražší

Poplatek za soudní žaloby od nového roku zřejmě vzroste. Návrh změny sazebníku soudních poplatků připravuje ministerstvo spravedlnosti. Šéf resortu Jiří Pospíšil neočekává, že zdražení povede k horší obraně práva. Naopak by mělo vymýtit takzvané šikanózní žaloby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Pokud vám někdo dluží 20 tisíc korun a vy se rozhodnete řešit spor u soudu, zaplatíte dnes za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu 400 korun. Od ledna to ale může být až 1200 korun. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila záleží na tom, jestli jeho úřad sáhne i ke zrušení výhod elektronických instrumentů:

„V tuto chvíli dokončuje ministerstvo spravedlnosti návrh dokončuje. Povedeme ještě diskuzi o konečné podobě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

SOP-Pospíšil-balíček.mp3

Soudní poplatky stát v podstatě nezvyšoval už 10 let. A teď je chce dorovnat na úroveň okolních zemí. Pospíšil odmítá, že by se tím zhoršila možnost běžných lidí domoci se spravedlnosti.

„Dnes máme celou řadu takzvaných šikanózních žalob, kdy lidé podávají žaloby jen tak, aby komplikovali život jinému občanovi, jen z důvodu, že jsou poplatky nízké."

U oprávněných žalob pak náklady řízení včetně soudního poplatku hradí ten, kdo spor prohrál.

Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme