Resort obrany žaluje exzaměstnance. Údajně prohospodařil 2,25 milionu
Ministerstvo obrany podalo první trestní oznámení na svého zaměstnance za to, že nehospodárně nakládal s majetkem státu. Teď už bývalý pracovník ministerstva je podezřelý, že tak způsobil škodu za asi 2 a čtvrt milionu korun.
Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO kromě toho nechává prověřit i postup nepodařené reklamace nefunkčních útočných granátů ze zakázky za 39 milionů korun.
„Nechci to přecházet jenom tak a chci skutečně, aby skutečně ten, kdo pochybil, aby prostě byl nějak penalizován," kritizoval ostře Martin Stropnický po svém nástupu do funkce práci některých ministerských úředníků a pokračoval:
Audit zakázek na ministerstvu obrany má první výstup. Resort žaluje svého exzaměstnance. Podrobnosti přináší Evelyna Kulíšková
„Jedna věc je, že to dělají třeba nepořádně, z hlouposti nebo z amatérismu, a druhá, že záměrně. Bohužel myslím, že převládá ta druhá varianta.“
Martin Stropnický proto nechal prověřit zakázky, které jsou podle něj podezřelé či netransparentní. A po půl roce jeho úřad představil konkrétní výsledky vyšetřování.
„V březnu a dubnu tohoto roku jsme provedli kontrolu, týkající se plnění smluvních ujednání v oblastech úklidu, údržby a střežení nemovitého majetku u Agentury hospodaření s nemovitým majetkem,“ říká mluvčí resortu Petr Medek a konkretizuje:
„Kontrola zjistila, že došlo k porušení zákona o majetku České republiky, protože nebylo hospodárně nakládáno s majetkem státu a vznikla škoda zhruba 2 a čtvrt milionu korun."
Zaměstnanec, kterého ministerstvo ze zanedbání podezírá, dostal okamžitou výpověď. Inspekce ministra obrany na něj podala trestní oznámení. Českému rozhlasu to potvrdil olomoucký státní zástupce Daniel Němec s tím, že případ šetří jako porušení povinnosti při správě cizího majetku. V případě odsouzení za to viníkovi hrozí pobyt ve vězení v rozmezí 6 měsíců až pět let.
V kauze nefunčních granátů se odpovědná osoba teprve hledá
U soudu naopak neskončí další sporné nakládání s majetkem státu, kdy došlo k promarnění lhůty na reklamaci granátů, které testovali vojáci přímo v Afghánistánu a zjistili při tom, že jejich fungování není spolehlivé. Jenže ministerstvo tehdy netlačilo na výrobce, aby je vyměnil.
„Granáty nebyly reklamovány ve dvouleté reklamační lhůtě a nyní je už velmi složité je reklamovat," vysvětlil už dříve bývalý mluvčí resortu Jan Pejšek.
Armáda tak bez náhrady přišla až o třetinu granátů ze zakázky za 39 milionů korun. Podle aktuálních závěrů vojenské policie a inspekce ministra obrany se ale v tomto případě trestný čin nestal. Kontroloři pouze doporučili prověřit, kdo a jak komplikace při reklamačním řízení způsobil.
„Ministr uložil prošetřit míru osobní odpovědnosti konkrétních osob. A toto šetření dosud probíhá. Tady je možné vyvodit pracovněprávní důsledky od nějakého napomenutí přes snížení platu až přímo k výpovědi," dodal mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Pro prověření nevýhodných nákupů v minulosti sestavil ministr Stropnický speciální tým. Tříčlenná expertní skupina má detailně prozkoumat, jak se zadávaly veřejné zakázky za předchozích vedení.
„Já jsem nic na míru nikdy nevypisoval. Neznám žádná obvinění, ale pokládám to za nesmyslné," reagoval například Alexandr Vondra z ODS, který rezort vedl mezi lety 2010 a 2012.
Žádné konkrétní výsledky týmu ministerstvo zatím nepředstavilo.