Resort průmyslu chce dočasně řídit sám Sobotka, Mládkova nástupce oznámí po sjezdu ČSSD

Prezident Miloš Zeman akceptoval odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z vlády ke konci měsíce. Ministerstvo chce zatím řídit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sám, nového ministra navrhne prezidentovi až po březnovém sjezdu ČSSD, řekl ve čtvrtek Sobotka novinářům. Se Zemanem o potenciálních kandidátech diskutoval, debatu podle premiéra neuzavřeli. Hrad názor prezidenta nezveřejnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Premiér předpokládá, že jeho pověření vést ministerstvo průmyslu bude dočasné. V době, kdy bude resort řídit, se chce zaměřit na prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel.

Politologové: Sobotka taktizuje
Díky získanému času může Sobotka podle politologů částečně uklidnit vztahy s prezidentem Milošem Zemanem a zvolit kandidáta přijatelného pro prezidenta. Řídit resort sám, chce podle politologů i proto, aby před sjezdem březnovým ČSSD neoslabil svou pozici konfliktem s prezidentem.
- Miroslav Mareš: Může to být taktika, aby se situace uklidnila a vyjasnily se pozice jednotlivých aktérů. Spíše bude odklad sloužit k tomu, aby se našel nějaký průchodný kandidát.
- Jan Outlý: Lze se domnívat, že premiér přišel se jménem, které nebylo přijatelné pro prezidenta, a premiér se rozhodl nejít do střetu, jehož výsledek by byl nejistý.
- Zdeněk Zbořil: Pan Sobotka je velký mistr kompromisu a odkládání rázných rozhodnutí. Udělal krok vzad, aby mohl po sjezdu učinit dva rychlé kroky vpřed. Kandidát na ministra nesmí pobouřit, protože někteří straníci již pobouření jsou.
- Jan Kubáček: Nebývá úplně běžné v parlamentních režimech, aby se odvolávali ministři, a pak za ně nebyla náhrada. Minimálně to může navozovat dojem, že strana za toho člověka nikoho nemá.

Sobotka chce, aby novela posílila práva spotřebitelů, zvýšila pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, otevřela trh mobilních operátorů a vedla ke snížení cen mobilních dat.

Opozice krok Sobotky kritizuje. Předseda ODS Petr Fiala mluví o slabosti a neodpovědnosti, šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík to označil za znak totální bezradnosti. Vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš označil návrh za dobrou zprávu. Premiér bude mít konkrétní náplň práce a méně času na nekonečný počet porad, napsal ČTK.

Ekonom: snížení cen dat nezajistí

Sobotka jako dočasný šéf ministerstva ale snížení cen mobilních dat nebo větší ochranu spotřebitele podle expertů během svého krátkého působení nezajistí.

„Na ministertsvu se za tu dobu snad nestane nic mimořádného, ale v době končících intervencí je zapotřebí funkční ministerstvo, které bude schopné řešit posilující korunu a tlak na exportéry.Sobotkatak na úkor volebního postoje doslova hazarduje. Pouze to dokresluje komičnost kolem tahanicBabiš-Sobotkaa ukazuje na jejich politickou nevyzrálost," uvedl například vedoucí ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Jméno příštího ministra Sobotka prozradit nechtěl, s kandidáty bude ještě v příštích dnech jednat. S konkrétním návrhem kandidáta na ministra přijde za Zemanem znovu po sjezdu ČSSD, který se uskuteční 10. a 11. března.

Sobotka odmítl, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Premiér se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že Sobotka dal jen na rady svých marketingových poradců.

Cena za data: Mládkovo odvolání vás přijde na 12 korun. Poláky by stálo 1,20 Kč

Číst článek

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD).

Výměna Mládka je čtvrtou změnou v řadách sociálnědemokratických ministrů, ke které Sobotka během svého vládnutí sáhnul. V listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády. V roce 2015 byl odvolán ministr školství Marcel Chládek a nahradila ho Kateřina Valachová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme