Respekt: Další neprůhledná investice premiérovy rodiny

Aféra kolem nejasného původu peněz na koupi bytu premiéra Stanislava Grosse přerostla do nebývalých rozměrů. Pondělní vydání týdeníku Respekt totiž přináší informace o tom, že premiérova žena Šárka loni na jaře koupila nemovitost v Praze 9 za částku pětkrát převyšující médii tolik skloňovanou sumu na pořízení bytu na pražském Barrandově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respekt

Respekt

Týden Respekt zjistil, že premiérova žena Šárka koupila loni na jaře dům na pražském Proseku. Reportér Respektu Jaroslav Spurný k tomu uvádí následující fakta: "Šárka Grossová koupila obytný dům na Praze 9, na Proseku, za šest milionů, koupila ho loni v březnu, respektive koupila to její firma Denna."

Z katastru nemovitostí vyplývá, že firma Denna Production, jejímž jediným vlastníkem je premiérova žena Šárka, koupila dům na Proseku loni 24. března, tedy necelé dva měsíce po založení společnosti. V kupní smlouvě přitom není zmínka o jakékoli půjče.

Když se Respekt Šárky Grossové dotázal na původ peněz, za které dům pořídila, odpověděla podle Spurného vyhýbavě. "Odpověděla hodně zmateně, odpověděla, že nemá dobré zkušenosti s novináři a že se k této věci nebude vyjadřovat. Že je všechno čisté, řekla."

Opakuje se tak situace, kdy Stanislav Gross nejasně odpovídal na otázky Mladé fronty Dnes, která před 14 dny odstartovala skandál kolem původu části peněz určených na zaplacení bytu na pražském Barrandově. Premiér v sobotu oznámil, že aféru kolem nákupu bytu považuje v podstatě za uzavřenou a že nevidí žádné rozpory ve vysvětlování pozadí případu. Někdejší redaktor Mladé fronty Dnes Rostislav Rod v pátek vystoupil s prohlášením, že Grossovu strýci Františku Vikovi půjčil v roce 1999 částku 900.000 korun splatnou za osm let. Vik pak půjčil synovci, stávajícímu předsedovi vlády na byt 1,2 milionu. Je to už třetí verze, která má vysvětlit nejasný původ peněz premiérovy rodiny.

Jako vyjádření k nákupu domu na Proseku zaslala Radiožurnálu Šárka Grossová textovou zprávu, v níž mimo jiné uvádí: "Jde o komerční projekt mé firmy. Jak je u takovýchto projektů běžné, je na tento podnikatelský záměr dohodnut komerční úvěr, z něhož byl hrazen nákup nemovitosti. Firma Denna má účetnictví vedené dle platných právních předpisů a tento projekt je realizován v souladu s nimi."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme