Respekt: Omnipol získal za zprostředkování nákupu letadel provizi 860 milionů korun

Společnost Omnipol údajně získala za zprostředkování nákupu čtyř letadel CASA pro českou armádu provizi 860 milionů korun. Informaci přineslo dnešní vydání týdeníku Respekt. Podle jeho redaktorů byla cena za letouny v porovnání s původní nabídkou vyšší zhruba o miliardu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Barták s pákistánskými vojáky | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Mezi hlavní zastánce obchodu, který proběhl bez výběrového řízení, patřil podle Respektu bývalý náměstek ministryně obrany Martin Barták. Jeho vyjádření nebylo možné získat, médiím se už delší dobu vyhýbá.

Podle týdeníku byl obchod bez výběrového řízení neoficiálně domluven už dva roky před jeho uzavřením, v roce 2007. Schůzek se zúčastnili kromě zástupců Omnipolu a Bartáka, také lobbista Marek Dalík a současný náměstek ministra obrany Jan Fulík.

Společnost Omnipol navíc podle Respektu získala bez výběrového řízení i zakázku na tříletou servisní službu pro letouny CASA, za kterou by společnost měla vyinkasovat od ministerstva obrany skoro miliardu korun. Podle týdeníku jsou ale letouny ve dvouleté záruční lhůtě a výrobce má povinnost je opravovat zdarma.

Až do minulého roku byl problémem především zákon, který znemožňoval armádě nakupovat přímo o výrobce. Před rokem se zákon pozměnil a nyní si může ministerstvo obrany vybrat, zda-li využije prostředníka, kteří způsobují vysoké marže a miliardové úniky, nebo ne.

Ministr obrany Alexandr Vondra tvrdí, že zákon úplně zruší.

Celá věc, stejně jako podobně pochybné armádní zakázky, je v šetření ministerstva obrany, které slíbilo, že k případu vydá do 14 dnů analýzu.

Jan Richter, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme