780 tisíc párů rukavic, 43 tisíc respirátorů. Z Prahy odletěl speciál se zdravotnickým materiálem pro Čínu

Z vojenského letiště Praha Kbely odletěl podle mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková v neděli kolem 5.00 armádní speciál s humanitární pomocí do Pekingu. Letoun do Číny veze ochranné pomůcky či dezinfekční prostředky pro boj s novým typem koronaviru. Na pekingském letišti by měl přistát v pondělí, vzápětí se vrátí zpět do České republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní speciál odvezl do Číny pět tun zdravotnického materiálu | Foto: MZV ČR | Zdroj: Twitter Tomáš Petříček

„Na palubě českého letadla je pět tun zdravotnického materiálu, který čínské straně na boj proti koronaviru zasílají kraje, města i soukromé firmy,“ uvedlo v neděli tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Koronavirus způsobil rekordní pokles aktivit čínských továren, vedení země vyzývá k obnově činnosti

Číst článek

Pražský hrad původně uváděl, že do Číny odletí devět tun materiálu. Složení pomoci podle ministerstva zahraničí reaguje na požadavky čínských provincií, měst a univerzit, které mají v České republice své partnery. „Mimo jiné jde o více než 780 000 párů rukavic, 43 000 roušek a respirátorů či 6800 ochranných oděvů,“ informovalo ministerstvo.

Dary podle úřadu shromáždily Kancelář prezidenta republiky, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, město Třebíč nebo například Škoda Auto a.s.

„Jsem rád, že můžeme Číně takto pomoci, aniž bychom ohrozili sami sebe. Je zapotřebí solidarity, abychom společně tuto složitou situaci zvládli. Chci poděkovat všem přispěvatelům,“ okomentoval pomoc ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dvě posádky

Armáda na cestu vyslala dvě posádky, aby se mohly vystřídat a letoun se mohl z Číny vrátit hned zpět. Letci mají k dispozici ochranné pomůcky, s jejich využitím na cestě tam i zpět se ale nepočítá. Obléct by je měl pouze člen posádky, který půjde vyřídit administrativní povinnosti.

Při vykládce zboží na pekingském letišti bude kolem letadla vytvořeno ochranné pásmo a čínský personál na palubu letadla nebude vstupovat. Dezinfekce stroje kvůli obavě z nákazy novým typem koronaviru tak nebude podle armády nutná.

Češi po návratu z Itálie mají kontaktovat hygieniky, ale ne všechny stanice zveřejnily na webu telefon

Číst článek

Humanitární pomoc by měla dorazit do Pekingu podle plánu v pondělí odpoledne čínského času. Čínské straně ji předá český velvyslanec Vladimír Tomšík.

Humanitární pomoc z Česka

Česko již do Číny poslalo humanitární pomoc, kterou počátkem února schválila vláda. Před týdnem ji s finančním přispěním Evropské unie přepravilo rakouské letadlo, na jehož palubě byla pomoc i dalších evropských zemí. Česká republika také přispěla šesti miliony korun na program podpory virem postižených a ohrožených zemí.

Aktuálně posílanou pomoc podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka Čína využije v postižených oblastech.

Na pomoci se podílí například Kraj Vysočina. Dárci již v polovině února podle vyjádření třebíčského starosty Pavla Pacala shromáždili téměř 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. O pomoc je požádalo partnerské čínské město I-čchang z provincie Chu-pej.

Zastupitelé Jihomoravského kraje se usnesli, že Číně pomohou materiálem za milion korun, Moravskoslezský kraj se rozhodl nakoupit partnerským čínským provinciím Šan-si a Ťiang-su ochranné zdravotnické prostředky za 200 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme