Ministerstvo navrhne omezení povinného nošení respirátorů. Potřeba budou jen v dopravě a u lékaře

Ministerstvo zdravotnictví ve středu vládě navrhne od 14. března zrušit nošení respirátorů kromě hromadné dopravy a zdravotnických a sociálních zařízení. Vyplývá to z návrhu mimořádného opatření, který má k dispozici ČTK. V současné době jsou kvůli epidemii koronaviru povinné respirátory ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě. Na těchto místech by dál nemělo být nutné nosit ani roušky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě by platila i po 14. březnu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v minulých dnech toto zmírnění opatření v polovině března avizoval. Dál nosit respirátor by tak mělo být podle návrhu povinné v hromadné dopravě včetně taxislužeb a uzavřených kabin lanové dráhy. 

Respirátory bych chtěl odložit v průběhu dubna. Čím dřív, tím lépe, říká ministr Válek

Číst článek

Ze zařízení sociálních služeb se budou dál nosit v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením nebo domovech se zvláštním režimem a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.

Z nošení respirátorů budou i od pondělí 14. března dál platit výjimky například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy.

Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje.

Poprvé se v České republice kvůli nákaze způsobující nemoc covid-19 začaly roušky nosit téměř před dvěma lety 18. března. První případy se objevily na začátku března 2020.

Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, respirátory zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele.

Zejména respirátory byly na začátku epidemie vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná.

Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest stejné účinnosti, například nanoroušky, jsou povinné od 1. března loňského roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme