Vláda pošle do volebních místností přes tři miliony roušek, senioři při zhoršení situace obdrží respirátory

Vláda v případě výrazného zhoršení situace v souvislosti s koronavirem doručí seniorům do tří dnů respirátory přes Českou poštu. Zároveň uvolní 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách. Premiér Andrej Babiš (ANO) to sdělil během pondělního jednání kabinetu formou videokonference.

Praha (Aktualizováno: 19:45 7. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát má nyní podle premiéra Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Babiš minulý týden avizoval, že vládě navrhne, aby stát seniorům rozdal ze svých zásob respirátory a roušky. V pondělí uvedl, že kabinet řešil pouze logistiku. Také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že Česká pošta je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda. Stát má nyní podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek.

Ministerstvo vnitra podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic.

Hamáček sdělil, že definovat případně ohroženou skupinu obyvatel musí ministerstvo zdravotnictví. Distribuce ochranných materiálů by podle něj vyšla na několik desítek milionů korun.

Pět tisíc korun ‚rouškovného‘ podporují hlavně voliči komunistů a ANO, plyne z průzkumu pro Radiožurnál

Číst článek

Podle údajů statistického úřadu žije v Česku kolem 2,13 milionu lidí nad 65 let. Víc než 70 let má pak 1,45 milionu mužů a žen. Starobní penzi pobírá asi 2,4 milionu lidí. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi dostává od České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) 2,98 milionu dospělých i dětí. Zhruba 904 200 penzí doručuje pošta, 1,95 milionu důchodů se posílá na bankovní účet a 28 100 penzí se vyplácí do domovů seniorů a dalších zařízení.

„Andrej Babiš opět slibuje roušky do schránek, tentokrát seniorům v případě, že se zhorší situace. Roušky do schránek ale sliboval už na jaře a zatím poštou nikomu nic nepřišlo. Místo planých slibů by měl stát ochránit konkrétní ohrožené skupiny obyvatel. Místo zbytečných plošných opatření a předvolebních gest by stát měl být schopen lokálně reagovat na nová ohniska nákazy. To se zatím zjevně vládě nedaří,“ kritizoval na twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

„Konečně nás vláda poslechla a slíbila distribuci respirátorů a roušek. Jen, aby to nebylo v duchu přísloví: Sliby se slibují, blázni se radují. Doufám, že to budou roušky a respirátory kvalitní, nejlépe antivirové nebo s nanovrstvou, a ne čínský šunt, který zbyl. Českých výrobců je dost. Teď, aby ty respirátory stihla do voleb Česká pošta doručit,“ sdělil v tiskové zprávě místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má po dnešním schválení vládou disponovat i ochrannými pomůckami, které na organizaci přepsalo ministerstvo vnitra. „Resort vnitra převede na SSHR mimo jiné 59,3 milionu roušek, více než osm milionů respirátorů FFP2 a téměř 170 000 respirátorů FFP3. Tyto ochranné prostředky jsou a i nadále budou uloženy v policejním skladu v Opočínku, SSHR bude skladové prostory Policie ČR využívat bezúplatně,“ uvedl v tiskové zprávě úřad vlády.

Roušky ve volebních místnostech

Premiér uvedl, že vláda také uvolní 3,2 milionu roušek, které budou k dispozici ve volebních místnostech. Ve volebních místnostech budou během říjnových krajských a senátních voleb zajištěny dezinfekce.

Volby budou podle příprav ministerstva vnitra provázet i další bezpečnostní opatření, například dodržování rozestupů nebo povinnost mít roušku tak, aby bylo hlasování pro voliče bezpečné.

Hlasování z auta nebo komise v ochranných oblecích. Senát schválil zákon o volbách během karantény

Číst článek

Komise bude vybavena rouškami i rukavicemi. Volič do volební místnosti vstoupí s rouškou, po vstupu si vydezinfikuje ruce. S komisí musí komunikovat z bezpečné vzdálenosti, která bude na podlaze volební místnosti vyznačena. Dvoumetrové odstupy bude muset dodržovat i od ostatních voličů.

Lidé, kteří budou v karanténě kvůli nemoci covid-19, budou moci volit buď z auta na vyčleněných místech, případně si budou moci vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou. Zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Statistiky v Česku

V pracovních dnech minulého týdne dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den zjistily laboratoře v pátek, 797. Ve středu to bylo 646 případů a ve čtvrtek 677. Také o víkendu byly nárůsty rekordní, co se týče volných dnů - v sobotu laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, v neděli 411.

Aktuálně nakažených je rekordních 8667 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnicích je nyní 204 nakažených, 52 z nich v těžkém stavu. Od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, se nákaza v zemi potvrdila dohromady u 28 156 lidí, z nich se více než 19 000 vyléčilo a 436 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme