Restaurace by měly prodávat nejméně jeden nápoj levnější než pivo

Alespoň jeden nealkoholický nápoj má být v restauracích levnější než než pivo. To je jedno z nařízení nového zákona, který připravuje ministerstvo zdravotnictví. Ten zpřísňuje podmínky pro prodej alkoholu a tabáku a zvyšuje pokuty za nalévání mladistvým až na dva miliony korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo

Pivo | Foto: Licence GNU, Tomasz Sienicki

Nově by také alkohol neměl být k dispozici v prodejnách smíšeného zboží.

Opatření, podle kterého bude muset být jeden z nápojů levnější než pivo, považuje za nesmysl Václav Stárek, prezident asociace hotelů a restaurací:

„Je to nesmyslné opatření, které nic nevyřeší. Mladí lidé chodí do restaurace prostě proto, že si tam to pivo chtějí dát. Nemluvím o mladistvých, kteří by ho samozřejmě neměli dostat. Toto opatření rozhodně konzumaci alkoholu nesníží.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém návrhu ministerstva zdravotnictví mluvil na Radiožurnálu prezident asociace hotelů a restaurací Václav Stárek

„Tato vláda dokazuje pouze to, že v poslední době dělá vše jen pro to, aby se tady nedalo podnikat. Ať vezmeme zvyšování DPH a všechna opatření, například prohibici, což bylo jasné zanedbání státu a dlouhodobé přehlížení černého trhu s alkoholem, všechnu odpovědnost přenáší stát na podnikatele. A to se nám nelíbí,“ pokračuje Stárek.

Jakákoliv regulace tohoto typu podle Stárka není v souladu s evropskou směrnicí o volném trhu:

„Jestliže podle tohoto vzorce půjdeme dál, za půl roku nám třeba ministr zdravotnictví nebo pan Šťastný sdělí, že vepřové maso není tak zdravé, jako hovězí. Tudíž hovězí bude levnější než vepřové.“

Návrh úplného zákazu kouření v restauracích má prý nadpoloviční podporu

Číst článek

„Toto opatření nemá smysl. Mám dojem, že bychom se mohli bránit soudně nejen na domácí, ale i na evropské úrovni,“ dodává Stárek.

Nejlevnějším nealkem může být voda

Chystaná norma pro podniky navrhuje zavést povinnost, aby do nabídky zařadily vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější, než nejlevnější alkohol - tedy většinou pivo.

„Říkáme, že tím nejlevnějším nealkoholickým nápojem může být i pitná voda,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví, Ferdinand Polák. „Pokud by zákonná povinnost platila, tak potom je potřeba, aby buď restauratéři měli na jídelním lístku měli. Stačí pitná voda, například za pět korun tři decilitry, nebo dají vodu zdarma.“

Obyčejná sklenka vody - jakou hodnotu bude mít za pár let? | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Půllitr piva stojí méně, než stojí dva, tři decilitry nejlevnějšího nealkoholického nápoje. To je dnes skutečně praxe naprosto běžná v mnoha restauračních zařízeních a já ji považuji za škodlivou,“ zalitoval Polák.

„Domnívám se, že většina restaurací má široký výběr nealkoholických nápojů a má levnější nealkoholický nápoj, než je pivo,“ upozornil předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu, Zdeněk Juračka.

„Vítám omezení prodeje alkoholických nápojů systémovým řešením, nikoli kde ano a kde ne,“ řekl Juračka k chystanému zákazu alkoholu u stánku. „Navrhovali jsme to, myslím, že je to návrh reálný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nabídce nealkoholických a alkoholických nápojů mluvili náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák a předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka

Poukázal také na předpis EU o tzv. dohledatelnosti. „Ten říká, že každý musí mít řádné podvojné účetnictví, které zachycuje, kde alkohol k prodeji nakoupil. Což je u stánku obtížnější. Znám stánkové prodeje, kde jsou registrační pokladny s fiskální pamětí, aby bylo také znát, kolik se toho prodalo.“

Vysoké pokuty

Stát chce přísněji hlídat i zákaz nalévání alkoholu mladistvým. Za jeho porušení by provozovatelům měla nově hrozit pokuta až 2 dva miliony korun, říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák:

„Dalším opatřením, které cíleně míří na ochranu dětí a mladistvých, je navrhované opatření, že provozovatel bude muset zajistit, aby v jeho prostorách žádná osoba mladší 18 let nekonzumovala alkoholické nápoje a aby se v jeho provozovně nezdržovala osoba mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu.“

Další novinka se týká úplného zákazu kouření v restauracích a barech, To se ministerstvo snažilo prosadit i v minulosti, tentokrát ale prý potřebnou většinu 101 hlasů získá.

Ministerstvo chce, aby zákon platil od prvního ledna příštího roku.

Jakub Šídlo, Klára Bílá, mkp, pir, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme