Restaurace by měly opět zavřít. Není to spravedlivé, ale je to nutný kompromis, myslí si ministr Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v nedělním pořadu Partie uvedl, že bude v pondělí na vládě prosazovat přechod do čtvrtého stupně systému PES. Chce ale, aby zůstaly otevřené obchody bez ohledu na nabízený sortiment a služby, jako například kadeřnictví a kosmetické služby. „Chtěli bychom, aby zůstaly tyto služby otevřené. I ministr Blatný se staví za to, že by to takto mohlo být,“ dodal Havlíček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Havlíček

Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chystáme určité výjimky v oblasti obchodu a služeb. Nerozlišovalo by se, jestli jde o obchod se sortimentem A nebo B, ale obchod by se umožnil provozovat volně.

K avizovanému uzavření restaurací a hotelů by podle něj mělo dojít postupně, odhadem ke konci příštího týdne. Sám přiznává, že to není spravedlivé, ale je to nutný kompromis. „Chceme přijít i s dalším kompenzačním balíčkem pro hotely, penziony nebo restaurace,“ oznámil vicepremiér a dodal, že nedávné uzavření restaurací nepovažuje za likvidační.

Tisková chyba, kočkoPES a kafe v pytlíku. Výklad nařízení o nápojích s sebou skončil nejasným patem

Číst článek

Ministr se také vyjádřil k nejasnostem spojeným se zákazem prodeje kávy s sebou. „Je to naše chyba, jestliže se něco špatně vykomunikuje nebo se to neřekne jasně. Chceme, aby byla možnost prodávat. Pokud je někdo v práci a chce si dojít pro kávu, může si ji koupit v rychlém občerstvení a vzít si ji s sebou. Nechceme, aby docházelo k plošné konzumaci,“ sdělil.

Situaci s prodejem na trzích se podle vicepremiéra nepodařilo uhlídat, o jejich pořádání totiž rozhodovaly samy magistráty a obce.

Opatření podle Havlíčka nejsou o šikaně, ale o snaze ochránit zdraví. „Covid se šíří daleko rychleji, než jsme předpokládali,“ poznamenal. Havlíček je přesvědčený, že epidemiologům musíme dát za pravdu. „Jde o to, kolik lidí chodí po ulicích, lidé se potkávají v práci, v metru, na zastávkách.“

Celá diskuse je podle něj o tom, kde mobilitu zregulujeme. „Pokud se nám dříve dařilo snižovat čísla, bylo to v důsledku snížené mobility,“ řekl Havlíček. Uvedl také, že Vánoce proběhnou v jiném režimu, než bylo obvyklé.

tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme