Výběr z médií: zdražení v restauracích, vrácení domu na Letné a anonymizace katastru nemovitostí

Hospody a restaurace v Česku v nejbližší době zdraží v průměru o 10 procent. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Důvodem jsou vyjma vyšších cen piva zejména ztráty během koronaviru. Naopak levnější budou podle Regionálního Deníku zahraniční dovolené, hlavně díky silnější koruně. Deník Právo si všímá anonymizace dat v katastru nemovitostí, která bude možné zpřístupnit pouze po přihlášení. Více si přečtěte ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo podraží pravděpodobně o tři až pět korun. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

Za jídlo a pití v restauraci si Češi připlatí, v průměru zhruba o 10 procent. Vyplývá to z průzkumu Mladé fronty Dnes, která oslovila 50 majitelů hospod a restaurací po celém Česku. Za pivo by si restauratéři po znovuotevření zahrádek mohli říct o tři až pět korun víc, za jídlo potom až o dvacet korun víc než před lockdownem. Za zdražení můžou hlavně vyšší ceny piva nebo třeba vepřového masa. Větší náklady mají provozovatelé restaurací a hospod taky kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Musí totiž zajistit například dezinfekci nebo roušky pro personál. V podnicích pak kvůli dodržování rozestupů může být méně hostů, připomíná Mladá Fronta Dnes. Restaurace a hospody byly zavřené téměř rok – s malou přestávkou během loňského léta a prosince.

Restaurace zákazníka bez testu nevyhodí, nemusí ho ale obsloužit. ‚Dohodnou se na místě,‘ věří ministr

Číst článek

Regionální Deník

Letní dovolená v zahraničí bude letos pro Čechy levnější. Všímá si toho regionální Deník. Může za to silná koruna, ale taky mírnější podmínky pro lidi, kteří mají alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19.  Česká měna je nejsilnější od začátku koronavirové krize. Euro lidé pořídí za 25 korun a 50 haléřů a podle regionálního Deníku bude kurz dál klesat. Dobrý výhled se týká i dolaru, forintu nebo polského zlotého. K růstu české koruny přispěla Česká národní banka, která zvýšila úrokové sazby. Kurz taky reaguje na otevírání ekonomiky a rychlejší tempo očkování. Lidem se tak alespoň trochu sníží útrata na zahraniční dovolené.

Právo

Anonymní uživatelé uvidí v internetovém katastru nemovitostí od června jen základní informace. Píše o tom deník Právo. Zobrazení úplných informací bude od června možné dvěma způsoby. Prvním je takzvaný Dálkový přístup. Ten využívají hlavně banky, notáři, advokáti nebo realitní společnosti. Podle deníku Právo eviduje katastr celkem 40 tisíc takových účtů. Druhým způsobem je přihlášení přes eIdentitu, a to pomocí občanského průkazu s čipem, bankovní identity nebo služby mojeID. Využijí ho hlavně lidé, kteří v katastru chtějí získat údaje o parcelách, stavbách nebo třeba bytech. Nahlížení do katastru nemovitostí zůstává zdarma.

Kempy se připravují na návštěvníky. Od vlády ale stále neví, kdy je budou moct přivítat

Číst článek

Lidové noviny

Pražský magistrát bude znovu řešit vrácení domu v Letohradské ulici na Letné. Všímají si toho Lidové noviny. Dům vlastnila Františka Steindlerová, která ho odkázala své dceři a vnučkám. V roce 1940 byl ale dům Němci zkonfiskován a zabaven. Jedna z vnuček teď požaduje vrácení rodinného majetku. Vláda v 90. letech přijala doporučení, aby města a obce majetek vracely formou daru. Podobně rozhodl i Ústavní soud v roce 2018 - podle něj je darování majetku z morálních důvodů možné.

Vedení pražského magistrátu ale vrácení domu odmítá s tím, že matka Annie Kikayon už o navrácení jednou žádala prostřednictvím restitučních zákonů. Soud rozhodl, že rodina nemá na dům nárok. Annie Kikayon tak znovu požádala pražského primátora Zdeňka Hřiba z Pirátů o projednání případu. Hřib uvedl, že jde o mimořádnou nespravedlnost a kauzou se bude zabývat výbor pro majetkové podíly. Žádost Kikayon podpořil i prezident Miloš Zeman.

Gabriela Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme