Restaurace zákazníka bez testu nevyhodí, nemusí ho ale obsloužit. ‚Dohodnou se na místě,‘ věří ministr

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to ve středu řekl ČTK.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osamocený zákazník restaurace na pražském Václavském náměstí

Restaurační zahrádky se budou moci znovu otevřít 17. května (ilustrační foto). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví vydaném na základě pondělního usnesení vlády je uvedeno, že pokud se host testem, očkováním nebo protilátkami neprokáže, restauratér mu neumožní vstup na zahrádku.

Epidemie v Česku dál slábne, nových případů je za úterý 1673. Tempo očkování zrychluje

Číst článek

Do zahrádek a výhledově restaurací by podle Arenbergera měli chodit jen lidé, kteří z hlediska nemoci covid-19 nejsou rizikem pro ostatní. Záměrem podle něj není nikoho stíhat, jestli má test. „Samozřejmě test by měl mít, měl by být očkován, měl by být po nemoci, aby si byl jistý, že nikoho jiného v té restauraci nenakazí,“ uvedl.

To, že kontrolu testu či očkování bude mít na starosti hostinský, je podle Arenbergera jasné, protože restauraci řídí. „Pokud tam bude vzájemná kooperace, tak se určitě na tom místě dohodnou. On určitě nemůže udělat žádné sankce, to znamená, že by toho hosta vyhodil. Ale může na něj působit tak, že ho třeba neobslouží, ale to už je spíš na rozhodování těch jednotlivých svazů,“ řekl dále.

Restauratéři jsou proti

Restaurační zahrádky se budou moci znovu otevřít 17. května. Podmínkou bude, že se hosté u vstupu prokážou PCR nebo antigenním testem provedeným v oficiálním odběrovém centru. PCR test nesmí být starší než sedm dní od odběru, antigenní test bude platný 72 hodin. Lidé budou moci předložit i doklad od zaměstnavatele, že antigenní test podstoupili v práci.

Uznatelné bude též čestné prohlášení, respektive čestné prohlášení zákonného zástupce, že dítě absolvovalo antigenní test ve škole. Samotest schválený ministerstvem zdravotnictví bude možné provést i na místě.

Provozovatelům gastronomických podniků se kontroly testů u hostů příčí. Některým chybějí podrobné informace, jak by měl systém fungovat. Podle Asociace restauratérů APRON pro takový úkon restauratéři nemají žádnou oporu v zákonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme