Restaurátoři chystají převoz zbývajících obrazů Slovanské epopeje do Prahy

Restaurátoři začali - v naprostém utajení - s přípravami na převoz zbývajících patnácti pláten Muchovy epopeje do Prahy. Na zámku v Moravském Krumlově svinují plátna z rámů. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Galerie hlavního města Milan Bufka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zámku v Moravském Krumlově se opět otevřela expozice Slovanské epopeje | Zdroj: ČTK

Podle Bufky však byl dnešní termín stěhování stanoven dopředu a žádné protesty mu už nezabrání.

„Tyto činnosti byly dlouhodobě naplánovány, to znamená od 1.listopadu, po skončení výstavní sezóny, restaurátoři začali pracovat na přípravě výstavy, která by měla být v Praze. Já nemohu vyloučit negativní reakce moravskokrumlovských občanů, ale těžko s tím mohu něco dělat,“ dodal ředitel Galerie hlavního města.

Podle Milana Bufky se chtěla Praha jako vlastník díla vyhnout mediální pozornosti, kterou vzbudil transport díla už loni. Tehdy po několikaměsíčních dohadech s městem Moravský Krumlov odvezli pět pláten, která vystavili ve Veletržním paláci. Zbylých patnáct stěhují právě v těchto dnech.

Termín samotného odvozu nechtěl ředitel Bufka upřesnit i kvůli umělecké a finanční hodnotě díla. Rozhodně se ale stěhování neodehraje během pár dní, protože je velmi složité a zdlouhavé plátna na transport připravit.

Slovanská epopej v Národní galerii v Praze. | Foto: Filip Jandourek

V prosinci by měla být kompletní Epopej vystavena ve Velké a Malé dvoraně Veletržního paláce, minulý týden Praha uzavřela s Národní galerií nájemní smlouvu na zmíněný prostor.

Na pražském magistrátu se přitom právě dnes snaží občané Moravského Krumlova transportu zbývajících pláten zabránit.

Na 30 moravskokrumlovských studentů od rána čekalo na zahájení jednání pražského zastupitelstva. Starosta města Tomáš Třetina v 9 hodin předal pražským zastupitelům petici se třemi tisíci podpisy za zachování Slovanské epopeje na moravskokrumlovském zámku.

Michaela Vetešková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme