Restituční nároky pravděpodobně skončí na konci roku

Nejspíš jen do konce letošního roku budou moci lidé uplatňovat zbývající restituční nároky. Opoziční ODS totiž ve sněmovně neprosadila novelu zákona o půdě, která měla tzv. restituční tečku posunout na konec roku 2009. Program mimořádné schůze zablokovaly vládní ČSSD a opoziční KSČM. Od příštího roku budou moci lidé získat jen peněžní náhradu. Ve hře je teď ještě návrh lidovce Jana Grůzy, který chce v rámci zákona o rostlinolékařské péči restituční tečku posunout o tři roky. Ani jeho návrh ale nemá mnoho šancí na přijetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Odmítá ho i ministr zemědělství Petr Zgarba z ČSSD. "Ne restituenti, ale překupníci s restitučními nároky se domáhají svých práv až za mez zákona. Proto se domnívám, že jedinou cestou, jak udělat pořádek, je zřídit restituční tečku, která je uzákoněna, nechat projít a restituční nároky vyplatit," uvedl Petr Zgarba.

Poté, co ODS svou novelu zákona o půdě neprosadila, zkonstatoval šéf poslanců občanských demokratů Vlastimil Tlustý, že vláda není ochotna o návrzích ODS už ani jednat. Od příštího roku budou moci lidé získat jen peněžní náhradu. "Do konce letošního roku mají restituenti garantováno poskytnutí náhradních pozemků, poté, nebude-li připojen pozměňovací návrh do nějakého jiného zákona, což bude asi náhradní řešení. To by znamenalo, že jako jediná forma vypořádání zbude finanční náhrada. Jak ale všichni víme, finanční náhrada v těchto případech většinou reprezentuje zřetelně nižší hodnotu, než jsou náhradní pozemky," konstatoval Tlustý.

Tím, že sněmovna neschválila ani program mimořádné schůze k restituční tečce, se podle šéfa poslanců ČSSD Michala Krause ukázalo jediné: návrh občanských demokratů měl podporu jen jich samých. "Já usuzuji, že všechny ostatní poslanecké kluby krom ODS byly toho názoru, že schůze byla pouze jakousi snahou ODS o aktivitu a nikoliv snahou o efektivní projednávání věci, které jsou třeba projednávat v mimořádném režimu," kritizoval Michal Kraus.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme