Restituční nároky pravděpodobně skončí na konci roku

Nejspíš jen do konce letošního roku budou moci lidé uplatňovat zbývající restituční nároky. Opoziční ODS totiž ve sněmovně neprosadila novelu zákona o půdě, která měla tzv. restituční tečku posunout na konec roku 2009. Program mimořádné schůze zablokovaly vládní ČSSD a opoziční KSČM. Od příštího roku budou moci lidé získat jen peněžní náhradu. Ve hře je teď ještě návrh lidovce Jana Grůzy, který chce v rámci zákona o rostlinolékařské péči restituční tečku posunout o tři roky. Ani jeho návrh ale nemá mnoho šancí na přijetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Odmítá ho i ministr zemědělství Petr Zgarba z ČSSD. "Ne restituenti, ale překupníci s restitučními nároky se domáhají svých práv až za mez zákona. Proto se domnívám, že jedinou cestou, jak udělat pořádek, je zřídit restituční tečku, která je uzákoněna, nechat projít a restituční nároky vyplatit," uvedl Petr Zgarba.

Poté, co ODS svou novelu zákona o půdě neprosadila, zkonstatoval šéf poslanců občanských demokratů Vlastimil Tlustý, že vláda není ochotna o návrzích ODS už ani jednat. Od příštího roku budou moci lidé získat jen peněžní náhradu. "Do konce letošního roku mají restituenti garantováno poskytnutí náhradních pozemků, poté, nebude-li připojen pozměňovací návrh do nějakého jiného zákona, což bude asi náhradní řešení. To by znamenalo, že jako jediná forma vypořádání zbude finanční náhrada. Jak ale všichni víme, finanční náhrada v těchto případech většinou reprezentuje zřetelně nižší hodnotu, než jsou náhradní pozemky," konstatoval Tlustý.

Tím, že sněmovna neschválila ani program mimořádné schůze k restituční tečce, se podle šéfa poslanců ČSSD Michala Krause ukázalo jediné: návrh občanských demokratů měl podporu jen jich samých. "Já usuzuji, že všechny ostatní poslanecké kluby krom ODS byly toho názoru, že schůze byla pouze jakousi snahou ODS o aktivitu a nikoliv snahou o efektivní projednávání věci, které jsou třeba projednávat v mimořádném režimu," kritizoval Michal Kraus.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme