Řetězce Kaufland a Ahold čelí správnímu řízení

Obchodní řetězce Kaufland a Ahold čelí správnímu řízení. Zahájil ho s nimi Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli podezření, že porušily zákon o významné tržní síle. Jde o první případy řešené v režimu zmíněného zákona, který platí od začátku letošního února.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíky u supermarketu

Vozíky u supermarketu | Foto: cache.daylife.com

Má regulovat vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Zatímco výrobci potravin i zemědělci přijetí zákona uvítali, obchodníkům a analytikům se nelíbí.

„K podezření jsme došli z výsledků obecného sektorového šetření a dalších obdobných šetření na trhu pekařských výrobků. Jedná se tedy o šetření z vlastního podnětu,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ÚOHS Petr Rafaj mluvil na Rádiu Česko

„V rámci oznámení o zahájení správního řízení bylo oběma společnostem sděleno, o jaké řízení se jedná a co je jim vytýkáno. Zahájení správního řízení v žádném případě neznamená deklaraci porušení zákona. Znamená to jen, že existuje určité podezření, které je nutné prošetřit,“ pokračoval předseda ÚOHS.

ÚOHS podle jeho slov zatím žádnou nápravu neuložil. Momentálně probíhá správní řízení, a dokud není ukončeno, nemůže ukládat žádné sankce.

Zákon o významné tržní síle platí od února a od té doby se prý vyskytla řada případů podezření na jeho porušení.

Dodavatelé si stěžují na porušování zákona

„Je tady daleko více podnětů, které jsou podávány od různých institucí a dodavatelů. Všechny jsou pečlivě prošetřovány. Týkají se především podnákupních cen. Tato šetření ale vyžadují delší časový horizont, abychom získali přesné informace a mohli jsme je posoudit,“ vysvětlil Rafaj.

Na tuto normu si Svaz obchodu a cestovního ruchu dokonce stěžuje u Evropské komise, protože tento zákon prý odporuje unijnímu právu, je diskriminační vůči obchodníkům a omezuje svobodu podnikání.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu se v podvečerních Ozvěnách dne vyjádřili i mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr a Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

„Obdobné právní úpravy jsou i v jiných zemích EU jako například ve Francii a na Slovensku. Zrušení zákona by bylo krokem zpátky. Unijnímu právu v žádném případě neodporuje a svobodu podnikání neomezuje. Chceme-li nastavit rovné podmínky mezi dodavateli řetězci, musí je někdo garantovat a nastavit,“ dodal předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Společnost Kaufland sdělila, že se k závěru tohoto úřadu vyjádří do konce příštího týdne, jak jí ukládá zákon.

Mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr v podvečerních Ozvěnách dne vyjádřil přesvědčení, že zákon neporušili: „My jsme už několikrát upozorňovali, že zákon o významné tržní síle trpí výraznými právními nedostatky. Některá jeho ustanovení jsou neurčitá, navzájem si odporují. Je tím stěžován výklad tohoto zákona a jeho aplikace v praxi.“

Včera poslal také Svaz obchodu a cestovního ruchu až k Evropské komisi stížnost na zmíněný zákon. Prezident svazu Zdeněk Juračka v Ozvěnách dne poznamenal, že není oprávněn celou stížnost zveřejnit. „Základním kamenem je, že je diskriminace mezi obchodníky samotnými, protože EU zakazuje diskriminovat obchodníky podle nějakého atributu. Pod kuratelou zákona jsou subjekty, jejichž čistý obrat je 5 miliard a výš, a to je právě to úskalí, které narazí na předpisy EU.“

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme