Revize kotlů na tuhá paliva budou povinné jednou za dva roky

Novela zákona o ochraně ovzduší, kterou dnes schválili poslanci, přinese pro mnohé domácnosti zásadní změnu. Majitelé kotlů na tuhá paliva se nově budou muset připravit na pravidelné revize, první by měly být hotové do roku 2016.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Jednou za dva roky, tak často si budou muset majitelé kotlů na tuhá paliva zvát odborníka na jejich kontrolu. Povinné to bude od roku 2016. Podle ministra životního prostředí za ODS Tomáše Chalupy by nás to zruinovat nemělo.

„Dělali jsme i odhad toho, jaký by byl zhruba náklad na jednu revizi. Cena se dnes pohybuje od 800 do 1000 korun podle toho, jak velké je to tepelné zařízení,“ uvádí Chalupa a dodává:

„Každý má teď zhruba dva roky na to, aby se připravil na povinnost provádět od roku 2016 pravidelné revize. První revize tak musí být provedena nejpozději do konce roku 2016 a následně každé dva roky.“

Do novely zákona o ochraně ovzduší se nedostalo opatření proti spalovačům plastů a jiných ovzduší škodlivých materiálů. To mrzí například zpravodajku novely komunistku Kateřinu Konečnou:

Podniky zřejmě nebudou nadále platit za znečišťování ovzduší

Číst článek

„Ten nástroj v této novele není. Určitě je to na dlouhou debatu. Na druhou stranu jsem zastáncem toho, že právo na zdraví a čisté životní prostředí je víc než právo na ochranu majetku.“

„Jsem ale spokojená, protože jsme dnes přijali kompromisní variantu, která má šanci být dlouhodobě platná,“ uádí Konečná.

Ministr Chalupa je si mezery v přijaté novele vědom. Prý se o tom jedná. Novela nyní míří do senátu.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme