Revize úhrad léků z pojištění má uspořit miliardy

Tři miliardy korun má uspořit zdravotnímu pojištění revize úhrad léků od prvního května. Revize o měsíc dřív už prý ušetřila skoro dvě a půl miliardy. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety, léky | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Víc pacientů by tak mohlo dosáhnout na moderní léky. Ceny léků by se přitom příliš měnit neměly. Zástupci ústavu pro kontrolu léčiv tvrdí, že když se sníží úhrady léků od pojišťoven, firmy prý většinou reagují tak, že sníží ceny, aby se na trhu udržely. Cena tedy buď zůstane stejná nebo přípravek mírně zlevní.

Podle ústavu se to už potvrdilo při dubnové revizi. Navíc je prý v každé skupině lék bez doplatku. Jak ale firmy ve skutečnosti zareagují se předem jistě říct nedá.

„U většiny těchto lékových skupin je dostupný plně hrazený lék. U dalších se snižují doplatky ze strany pacientů. A u některých léků, kde výrobce nezareaguje svojí cenou, může být vyšší spoluúčast,“ upřesnil Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale nechtěl říct, které léky by konkrétně mohly zdražit:

„Je to rozhodování výrobce, jak pracovat s cenou. Úhrada je upravena k 1. květnu 2010 tak, aby byla stejná jako v jiných zemích Evropské unie.“

Reakce výrobců do tří měsíců?

Některé léky by mohly od května pacienty přijít na víc peněz.

„Očekáváme, že během tří měsíců se výrobci přizpůsobí vzniklé situaci na trhu a tím pádem sníží ceny a tím pádem sníží i doplatky u léku, na který je pacient zvyklý,“ uvádí Jindřich Kotrba ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Česká lékařská komora navíc kritizovala, že se ústav s revizí opozdil a způsobil tak finanční škody.

„Ceny léků se měly snižovat již před dvěma lety. To znamená – my utrácíme zbytečně za léky miliardy. Celkem roční úhrada za léky je 80 miliard korun. To nemůže unést žádná ekonomika. Čím více utrácíme za léky, tím méně zbývá na jiné způsoby léčby,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Nová revize se týká především léků na vysoký krevní tlak, vysokou hladinu tuků v krvi nebo některá onkologická onemocnění.

Igor Maňour, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme