Revoluční novinka na internetu: Psaní adres v národních jazycích

Napsat internetové adresy v národních jazycích, respektive písmu, které jim odpovídá, nově umožnilo Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel. Dosud bylo možné jména domén zapisovat jen prostřednictvím latinky. Novinku, která by mohla začít fungovat už v příštím roce, umožní speciální jazykový překladač.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

internet

internet | Foto: Free Stock Photos

Podle odborníka na problematiku internetu Petra Krčmáře je současná změna revoluční hlavně pro země, které nepíší latinkou: "Tyto země budou moci nově požádat o sekundární doménu, která bude zapsána jejich národní znakovou sadou. V současné době je už možné v národních znacích zapisovat domény druhého řádu, tedy to, co je před doménou země."

Přehrát

00:00 / 00:00

O revoluční změně na internetu mluvil na Rádiu Česko odborník na problematiku internetu Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz.

Například v doméně pro Japonsko je tak možné napsat adresu před .jp v japonské znakové sadě. "Uživatelé jsou schopni napsat 'Nintendo' svým způsobem, ale na konci musí napsat .jp v latince a kvůli dvěma znakům musí složitě přepnout klávesnici, což by se právě mělo eliminovat," vysvětluje Krčmář.

Šéfredaktor serveru Root.cz zároveň ale připouští, že zavedení této novinky může působit uživatelům i určité problémy: "Může to přinést určité zmatky v zápisu některých adres, protože tím vznikne nová adresa. Například když vám někdo řekne, že se máte podívat na server měšec, tak jakmile bude zavedená možnost háčků a čárek, tak nevíte, zda psát mesec.cz, měšěc.cz nebo měšec.čr."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání internetového sdružení pro přidělování jmen a čísel Icann v korejském Soulu sledoval Ondřej Filip ze sdružení cz.nic, které provozuje registr domén s koncovkou .cz.

Z tohoto důvodu také Češi nechtějí tuto novinku vůbec zavést. Podle Krčmáře bylo v průzkumu veřejného mínění proti zavedení háčků a čárek při psaní internetových adres 80 procent respondentů.

"Je pravda, že běžní uživatelé by rádi v české doméně zapisovali háčky a čárky, ale naštěstí tady panuje rozumný pohled na věc, kdy si většina lidí uvědomuje, že by to mohl být problém," dodává ještě Krčmář.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme