Rezignace Přemysla Sobotky na členství ve Výkonné radě ODS

První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka odstoupil z funkce člena Výkonné rady ODS. Reagoval tak v souvislosti se včerejším zasedáním stranické rady, která podle něj nehodlá řešit neúspěch ODS ve volbách. Nikoho dalšího k rezignaci Sobotka nevyzval. Členem ODS nadále zůstává. Jak zdůraznil, nejedná se o žádný osobní útok proti komukoli z vedení strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedení ODS | Foto: Petra Mášová
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sobotka: Důvody odstoupení

Sobotka připomněl, že pro svůj pondělní návrh svolat mimořádný kongres nalezl sice podporu v zákulisí ODS, ale veřejně se k němu nikdo nepřipojil. Informoval, že na výkonné radě nepadl ani jeden návrh na odvolání někoho ze členů vedení.

Výkonná rada ODS v pondělí rozhodla, že její pracovní skupina vyhotoví analýzu volební kampaně a na jejím základě se teprve občanští demokraté rozhodnou, co dál. Takové řešení volebního neúspěchu ale dnes Sobotka označil za nedůrazné a rozpačité.

Průběh kampaně i výsledky voleb zřejmě budou jedním z případných témat na uvažovaném mimořádném kongresu ODS, který by měl možná proběhnout ještě letos. Podle šéfa ODS bude do tří týdnů zpracována analýza, která vyhodnotí letošní volební neúspěch občanských demokratů. Do komise rada jmenovala volebního managera Miroslava Beneše, bývalého pražského primátora Jana Koukala a poslance Martina Římana, Hynka Fajmona a Václava Mencla.

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase, by ale prohra ve volbách neměla vést k rezignaci Václava Klause. "Já jsem vždy tvrdil, že máme jít podle mušketýrské zásady: jeden za všechny, všichni za jednoho. Já v tuto chvíli nemám žádný důvod uvažovat speciálně o panu předsedovi. Já v tuto chvíli uvažuji sám o sobě, nemluvě o tom, že předseda Václav Klaus v Praze vyhrál, například já jsem ve svém volebním kraji nevyhrál."

Jak uvedl místopředseda ODS Miroslav Beneš, o případné rezignaci šéfa strany Václava Klause se v pondělí na výkonné radě nemluvilo a ani členové vedení nedali své funkce k dispozici. "Nikdo dneska na zasedání výkonné rady nepožadoval odstoupení pana předsedy. Pokud byla diskuze, tak byla diskuze o kongresu Občanské demokratické strany v tomto roce."

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme