Rezignaci Vondry nepovažuje TOP 09 za podmínku setrvání v koalici

Menší koaliční partneři vyzývají ministra obrany Alexandra Vondru z ODS k rezignaci. TOP 09 to ale zatím nepovažuje za podmínku svého dalšího setrvání v koalici. Radiožurnálu to řekl předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP O9) při jednání sněmovny | Zdroj: ČTK

Sám prý však netvrdí, že by měl Vondra hned rezignovat. „Je na ODS a na panu ministru Vondrovi, jak se k zodpovědnosti přihlásí. Pokud si řekne, že ztracené peníze nahradí z vlastních zdrojů, je to jedna z možností. Pokud chce rezignovat, ať rezignuje. Záleží také na tom, co policie zjistí a jestli z toho bude vyvozena trestně právní odpovědnost,“ řekl Gazdík.

Ministr Vondra už ale řekl, že odstoupit nehodlá.

Alexandr Vondra podle poslanců TOP 09 nesplnil usnesení ze včerejší schůze K9, která po něm žádala vyvození politické odpovědnosti ohledně kauzy ProMoPro.

Kritika zazněla také od opozičních sociálních demokratů. Někteří poslanci TOP 09 opustili během dnešního Vondrova projevu sál.

Ministr financí Kalousek uvedl, že z Vondrových úst měla znít slova pokory a pokání a také omluva, slyšel ale sebestřednou aroganci.

Zároveň však lídr TOP 09 zdůraznil, že vládní koalice a její program má přednost. Premiér Nečas v reakci na to řekl, že ministr Kalousek není v pozici, kdy by měl navrhovat demisi člena vlády.

Ministr dopravy Vít Bárta tvrdí, že Vondrova aféra vrhá špatné světlo na činnost celé vlády.

„Žádáme vyvození politické odpovědnosti. Není to jen o tom, co se děje na ministerstvu obrany. Jasně se bavíme o tom, že problém se musí řešit na úrovni celé vlády a pojmenovali jsme i otázku, zda se jedná o odpovědnost pana Nováka či pana Vondry. Jsou to věci, které se samozřejmě dotýkají výkonu správy vlastního úřadu vlády,“ oznámil.

Blanka Kovandová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme