Režim na česko-slovenské hranici se zpřísní

Česká republika a Slovensko změní režim na společné hranici. Obě země tak reagují na kritiku ze strany Evropské unie o nedokonalém zabezpečení nynější "zelené hranice". Podle náměstka ministra vnitra Petra Ibla nebude možné hranici přecházet na libovolném místě jako dosud. Vlády obou zemí současně chtějí upravit také vzájemnou bezvízovou dohodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kontrola

policejní kontrola | Foto: Jan Rosenauer

Podle náměstka Ibla nynější nadstandardní režim na česko-slovenské hranici neumožňuje její efektivní ostrahu. Ta je pak snadno průchodná, což se negativně projevuje na nelegální migraci. Jak Česko, tak Slovensko za to byly v minulosti už několikrát kritizovány Evropskou unií.

Praha a Bratislava také vyjednávají o úpravě vzájemné bezvízové dohody. Češi a Slováci budou moci pobývat bez víz na území druhého státu po dobu maximálně 90 dní. Poté si budou muset zažádat o povolení k dlouhodobému pobytu. Opatření by měla začít platit nejdříve od 1. ledna příštího roku.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme