Ve věku 91 let zemřel španělský režisér Carlos Saura. V sobotu měl dostat cenu Goya za celoživotní dílo
Ve věku 91 let zemřel režisér Carlos Saura. Se svými psychologickými dramaty patřil spolu s Luisem Buňuelem k nejznámějším španělským filmovým tvůrcům 20. století. Média o úmrtí informovala akademie španělského filmu, která Saurovi hodlala v sobotu předat svou cenu Goya za celoživotní dílo.
Deník El País o něm uvedl, že Saura byl „posledním klasikem španělské kinematografie“. Své filmy točil od druhé poloviny 50. let. Za Frankova režimu se ale potýkal s cenzurou. Ve svých snímcích se Saura věnoval neduhům španělské společnosti. Jeho styl popisuje deník El País jako „suchý, přímý, někdy až abstraktní“.
Saura je znám jako autor filmů inspirovaných různými tanečními a hudebními styly, jako například Krvavá svatba, Tango, Flamenco, Salomé, Iberia a Fado. Mezi další známá Saurova díla patří psychologická dramata Peppermint Frappé či Anna a vlci.
Saura zůstal aktivní i ve vysokém věku. Loni v únoru představil svůj celovečerní dokumentární film Las paredes hablan (Zdi mluví).
Carlos Saura několikrát navštívil i Česko. V roce 2000 byl na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, o dvanáct let později na Letní filmové škole v Uherském Hradišti převzal výroční cenu Asociace českých filmových klubů.
Klasik španělské i světové kinematografie Saura dokázal v celé své tvorbě čelit kromě cenzury i hollywoodské produkci a nástupu nových technologií. Byl třikrát ženatý a měl sedm dětí, z toho jednoho syna ze vztahu s Geraldinou Chaplinovou.