RFE se do Lotyšska stěhovat nechce

Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda se do Lotyšska stěhovat nebude. Vedení RFE/RL tak odmítlo nabídku tamního premiéra, který kvůli problémům s umístěním této stanice v Česku navrhl její přesídlení do budovy lotyšského televizního komplexu v Rize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér před RSE | Foto: Jan Rosenauer

Mluvčí Svobodné Evropy Sonia Winterová Radiožurnálu řekla, že stanice si lotyšského návrhu velmi cení, avšak počítá s tím, že se dohodne společně s českou vládou na náhradním sídle mimo centrum Prahy. "My teď nemáme žádné plány stěhovat se z Prahy."

Naše vláda kvůli obavám z možného teroristického útoku Svobodnou Evropu požádala, aby opustila své nynější sídlo v budově bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy. Sídlo stanice od loňského podzimu střeží vojáci s obrněnými transportéry. Zemanův kabinet by chtěl celou záležitost uzavřít do poloviny června. Ministr zahraničních věcí Jan Kavan to zopakoval po schůzce s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem. Odmítl ale upřesnit, o jakých objektech uvažují. Předčasné zveřejnění těchto informací by podle něj mohlo ohrozit závěr jednání. "Je snahou této vlády do konce volebního období se shodnout na objektu, do něhož by se Svobodná Evropa mohla přestěhovat."

Mezi budovami, o kterých se v minulosti hovořilo, byl například objekt bývalé Mezinárodní televizní a rozhlasové organizace OIRT v Praze na Strahově, budova současného ministerstva kultury a některé pražské domy resortu obrany.

Viktorie Hošková, Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme