Brabec: Hnutí ANO nemá plán B pro případ, že referendum ČSSD nedopadne kladně

Hnutí ANO nepřipravuje žádný plán B pro případ, že by referendum uvnitř ČSSD o vstupu do společné vlády nedopadlo kladně. „Kdyby taková situace nastala, hnutí ANO by o ní muselo jednat,“ řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi místopředseda ANO a vicepremiér v demisi Richard Brabec.

Praha (Aktualizováno: 13:58 27. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Brabec | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Sociální demokraté až do půlky června ve vnitrostranickém referendu hlasují, zda má jejich strana vstoupit do menšinové vlády hnutí ANO podporované komunisty.

Poche je amatér, do Černína nepatří, prohlásil Zeman. Hamáček prý porušil vzájemnou dohodu

Číst článek

„Nemáme plán B, nepřipravujeme ho. Odmítám to, že bychom jednali naoko se sociální demokracií a mezitím připravovali nějakou variantu - viz ta takzvaná ‚hlasovací mašinerie‘,“ řekl Brabec.

Hlasovací mašinerií nazývají některé opoziční strany společné hlasování SPD Tomia Okamury a KSČM s hnutím ANO. Tato formace má v Poslanecké sněmovně 115 hlasů.

Jak ale Brabec řekl, předčasné volby pro něj nejsou řešením.

Také podle předsedy ODS Petra Fialy jsou předčasné volby úplně poslední možností. V tom se s nim shodl i předseda Pirátů Ivan Bartoš, když prohlásil, že jde o poslední variantu.

,Dodržím svůj slib‘

Prezident Miloš Zeman v uplynulém týdnu řekl, že jmenuje předsedu ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše premiérem znovu.

Tak vládněte, když vám to tak jde, říká Zaorálek na adresu koalice ANO, SPD a KSČM

Číst článek

„Chci jasně konstatovat, že dodržím svůj slib, a to bez ohledu na výsledek referenda, protože sliby se mají dodržovat tak, že nemají být podmíněny, a podruhé jmenuji Andreje Babiše předsedou vlády,“ řekl prezident na Žofínském fóru.

Opět se také vyslovil proti předčasným volbám.

Nejdelší politická krize

Předseda ODS Fiala v debatě řekl, že nastala nejhlubší a nejdelší politická krize od roku 1989 a největší odpovědnost za ni nese Andrej Babiš.

Obvinil ho z toho, že nechodí do politických debat a nekonfrontuje se s politickou opozicí. Spoluviníkem je podle něj i prezident Zeman, který říká ANO, aby nehledalo většinu ve Sněmovně, protože Babiš bude premiérem za každou cenu.

Pět uchazečů o ministerské křeslo. Podívejte se, koho ČSSD nominovala do vlády s hnutím ANO

Číst článek

Předseda Pirátů Bartoš poznamenal, že někdy se podaří ve sněmovně zeptat se Babiše na některé věci, premiér ale podle něj odpovídá jen na to, co chce.

Podotkl, že Brabec i další ministři jednobarevné vlády ve sněmovně většinu času jsou, naproti tomu Babiš si odříká své a odchází. „Takže my jako opoziční poslanci se tam koukáme na prázdné vládní lavice,“ dodal.

Připomněl, že v uplynulém týdnu musela sněmovna na schůzi některé vládní body přeskočit, protože nebyl přítomen zástupce vlády.

Brabec vládu hájil s tím, že Babiš se debatám nevyhýbá a premiéři v minulosti často neseděli ve sněmovně kvůli různým pracovním povinnostem.

Komunisté už dříve avizovali, že vládu nepodpoří, pokud bude chtít rozšiřovat české vojenské mise v zahraničí. Brabec řekl, že pro něj osobně i pro ANO není přípustné dát za jakoukoli cenu do sázky prozápadní směřování země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme