Richard Graber: Útok na vaši zemi by byl útokem na zemi mou

Už v pondělí přiletí do České republiky na oficiální návštěvu prezident Spojených států George Bush. Nejsledovanější téma jeho návštěvy je žádost Američanů, aby v Česku mohli postavit radar, který bude součástí americké protiraketové obrany. Prezident Bush ale do Prahy nepřijíždí s nějakou konkrétní nabídkou ohledně radaru - to alespoň řekl americký velvyslanec v Česku Richard Graber v rozhovoru s redaktorem ČRo Davidem Koubkem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Graber

Richard Graber | Foto: Marián Vojtek

Polský prezident Lech Kaczyński prohlásil, že při rozhovorech s Georgem Bushem předloží konkrétní požadavky. Předpokládáte, že česká strana při jednáních příští úterý předloží také nějaké zásadní podmínky?

"Moje oblast působnosti je tady, v České republice. Opravdu nevím, co by mohli Poláci požadovat, nebo o čem budou chtít mluvit. Myslím, že je nutné pochopit celý proces. Pověření vyjednavači jsou v samých začátcích diskuse, čekají nás měsíce rozhovorů. Prezident bude určitě mluvit o protiraketové obraně, ale nejen o ní. Myslím, že prezident Bush znovu zdůrazní, jak je důležité chránit se vůči hrozbě z Blízkého (a Středního) východu, a jak je důležité, aby naše země spolupracovaly na ochraně a bezpečnosti obou států."

Jeden z možných požadavků by mohl být zrušení vízové povinnosti...

"To je ale skutečně oddělený proces. Prezident by byl rád, aby se zákon u nás změnil a umožnil zemím jako je Česká republika zapojit se do bezvízového programu. A také navrhl kongresu změnu příslušné legislativy. Teď ale záleží na Kongresu Spojených států. A tento legislativní proces je naprosto oddělen od vyjednávání o protiraketové obraně."

Pane velvyslanče, tvrdíte, že útok na základny protiraketové obrany je nepravděpodobný. Přesto jde o vojenské cíle. Jak bude zajištěna bezpečnost České republiky, jak bude zajištěna ochrana základen?

"To je opravdu komplikovaná otázka. Na jednu stranu se musíme ptát, jaké je nebezpečí v případě, že bychom nic nepodnikli a zůstali vystaveni nebezpečí útoku z míst jako je například Írán. Pokud jde o riziko, kterému by se vystavila tato země, pokud by se tady zřídila základna protiraketové obrany. Myslím, že v mnoha ohledech už Česká republika v jistém ohrožení je - vstoupila do NATO, připojila se k válce proti terorismu v Iráku a Afghánistánu. Nemyslím si, že stavbou radaru se toto riziko zvýší. Ale pokud by někdy mělo dojít k útoku, Česko je členem NATO, je tedy odpovědností členských států aliance přijít na pomoc. Útok na vaši zemi je útokem na moji zemi."

Radarová základna v Česku a raketová v Polsku mají být obranného charakteru. Jaké máme záruky, že se někdy nemohou zapojit do nějaké útočné akce? Dozvíme se, co se na základně děje?

"Obě strany si budou vyměňovat podstatné množství informací o tomto projektu. Mohu zcela jasně prohlásit, že se jedná o obranný systém. Pokud by se Spojené státy někdy pokusily postavit něco jiného než obranný systém, svět by se jistě dozvěděl, co se děje. To není náš plán. Naším plánem je obranný systém proti útokům z Blízkého (a Středního) východu, je to pojistka. To je přesně to, co jsme oznámili, a budeme v tomto ohledu velmi otevření."

Opozice v obou zemích má na protiraketovou základnu poněkud odlišný názor, Demokraté v americkém kongresu na ni odmítli přidat peníze, rozdílný postoj než vláda má také česká opozice. Mohl by se případnou změnou vládnoucí strany změnit postoj obou zemí ve vyjednávání?

"Jsem si jistý, že pokud česká a polská vláda tento projekt schválí, tak bude pokračovat nezávisle na tom, která strana je v Bílém domě a která ovládá kongres. Ano, ve Spojených státech se o tom diskutuje v kongresu, bude vznesena spousta otázek... Ale v zásadě nejsou proti raketovému štítu republikánští ani demokratičtí kongresmani. A co se týče České republiky, myslím, že je dobře, že zde existuje debata. V minulé době to v této zemi nebylo možné. Nikdo nemohl vznášet legitimní otázky. A to jsou otázky zdraví, životního prostředí, ale účasti NATO a vztahu k Rusku. Věřím, že v následujícím měsíci odpovíme na tyto otázky tak, že nakonec i český parlament tento projekt schválí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s velvyslancem USA Richardem Graberem

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme