Starosta Prahy 6 z TOP 09 Ondřej Kolář, foto Michaela Danelová

Bezpečnostní výbor stojí v ‚ricinové kauze‘ za BIS. Dodali přesvědčivé důkazy, říká většina poslanců

Martin Zíta, Tomáš Zrůst a Jan Cibulka |

Čtěte dále

Zpravodajci nás v ricinové kauze přesvědčili. Máme v ně důvěru. Tak se v anketě serveru iROZHLAS.cz vyjádřila většina členů sněmovního bezpečnostního výboru. Právě oni si ve středu ráno na neveřejné schůzi mimo jiné vyslechli poznatky ředitele BIS Michala Koudelky k informacím, podle nichž do Česka přicestoval na diplomatický pas ruský občan vybavený jedem. Kvůli možnému nebezpečí ze strany Ruska jsou nyní pod policejní ochranou tři pražští komunální politici.

„Naprosto. Udělal jsem si přesný obrázek, jaká je situace a pravda,“ odpověděl poslanec Milan Brázdil (ANO) na dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda ho tajné služby na středečním výboru přesvědčily o svých krocích. V podobném duchu se vyjádřila většina osmnáctičlenného výboru.

„Veškeré reakce a následné kroky, které byly učiněny, svědčí o tom, že BIS pracuje výborně. Na rozdíl od pochybovačných hlasů se domnívám, že bezpečnost České republiky chrání velmi dobře,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Šéf výboru Radek Koten z SPD pak uvedl, že tajné služby „pracují přesně tak, jak mají“ a žádný jejich poznatek nemá být podceňován.

‚Negativně to ovlivnilo naši práci.‘ BIS chce vyšetřit únik tajných informací o Rusovi s ricinem

Číst článek

O cestě údajného pracovníka ruských tajných služeb informoval před dvěma týdny Respekt. Rus měl podle informací listu do Prahy přicestovat na diplomatický pas a přivézt s sebou jed ricin. Příjezd diplomata posléze potvrdil i ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD).

Muž měl být podle Respektu hrozbou pro starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který nechal krátce před tím odstranit z Dejvic sochu sovětského generála Ivana Koněva. Kolář společně s řeporyjským starostou Pavlem Novotným (ODS) a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) později získali policejní ochranu.

Server iROZHLAS.cz se členů bezpečnostního výboru dotázal i na jejich postoj k výrokům prezidenta Miloše Zemana, který v úterý v souvislosti s kauzou uvedl, že z tajných služeb věří nejvíce Vojenskému zpravodajství a zbývající dvě služby označil za „zbytečné“.

„Slova prezidenta Zemana asi nemá smysl obšírněji komentovat, protože postrádají relevanci už při pohledu na jeho hodnocení ricinu coby projímadla,“ napsala redakci v SMS zprávě Jana Černochová z ODS. „Pan prezident se mýlí,“ dodal pak stručně František Vácha z TOP 09.

Martin Zíta, Tomáš Zrůst a Jan Cibulka