Říčka Černá v jižních Čechách je na 3. povodňovém stupni

Vytrvalý déšť zvedá od rána hladiny některých jihočeských řek. Největší problémy zatím dělá říčka Černá u Líčova na Českokrumlovsku. Podle údajů Ministerstva zemědělství je tok na 3. povodňovém stupni. Za posledních 24 hodin na jihu Čech spadlo kolem 30 milimetrů srážek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka | Foto: Jan Rosenauer

Hladina říčky Černá se zvedla dopoledne během dvou hodin natolik, že museli evakuovat nedaleký dětský tábor se 37 účastníky. Českému rozhlasu to potvrdil starosta Miloslav Šimánek:

"Děti jsme uložili do budovy mateřské školky, mají tam teplo, aby se mohly vysušit a následně jsme začali společně s hasiči vynášet nábytek z obydlí trvale žijících občanů. Jednalo se asi o pět domků, které leží přímo v záplavové oblasti u říčky Černé. Je to problém pokaždé, když jsou záplavy."

K tomu, jak vypadala situace krátce před 17. hodinou starosta Benešova nad Černou Miloslav Šimánek řekl: "Voda klesá. Jinak si myslím, že to všechno zvládáme bez nějakých problémů. Věřím tomu, že voda nám půjde dolů."

Jaký vývoj očekávají hydrologové na jihočeských tocích, upřesnil hydrolog Tomáš Vlasák: "S postupným ustáváním srážek očekáváme, že i vzestupy se začnou zvolňovat. Tam, kde vzestupy trvají, by měly hladiny kulminovat během dnešní noci - to se týká především Malše a Blanice, kde jsou vzestupy nejvýraznější."

Na jihu Čech spadlo za posledních 24 hodin kolem 30, v Novohradských horách až 60 milimetrů srážek. O situaci na tocích v celé zemi informují zvláštní internetové stránky Ministerstva zemědělství. Jak bude v dalších dnech, se dozvíte z naší stránky Počasí.

Mirka Nezvalová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme