Řidič obžalovaný kvůli srážce kamionu s pendolinem ve Studénce tvrdí, že výstražná světla neviděl

Půl roku po tragické srážce pendolina s kamionem ve Studénce se případem začal zabývat soud v Novém Jičíně. Obžalován je polský řidič, který podle státního zástupce nehodu zavinil. Nerespektoval výstražná světla a vjel na přejezd, kde ho uvěznily závory. Srážku nepřežili tři lidé, dalších 17 utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kabina kamionu, do kterého na přejezdu ve Studénce narazilo Pendolino

Kabina kamionu, do kterého na přejezdu ve Studénce narazilo Pendolino | Foto: Kateřina Daňková

Obžalovaný Slawomir Sondaj u soudu uvedl, že to neudělal schválně. Obhajoval se tím, že si blikajících světel nevšiml, protože kontroloval hlavní závory. Když viděl, že jsou nahoře, vjel na přejezd. Když poté začaly klesat, zastavil.

Za to si od předsedy senátu vysloužil poznámku, že když nezná dopravní předpisy, neměl by sedat za volant.

Hlavní líčení sleduje i jeden z cestujících, který seděl v prvním vagónu a při nehodě málem přišel o ruku.

Tragická nehoda se stala vloni 22. července. Padesátiletý řidič Slawomir Sondaj projížděl tehdy Studénkou, aby se vyhnul placení mýtného.

Na železniční přejezd vjel na červenou a zastavil se už mezi závorami. Do návěsu plného plechů vzápětí narazilo pendolino rychlostí 142 kilometrů v hodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud začne řešit tragickou srážku kamionu s pendolinem ve Studénce. Nehodu připomíná Kateřina Daňková

Obžaloba viní řidiče z obecného ohrožení z nedbalosti. Na začátek hlavního líčení čeká ve vazbě.

„Projevil lítost nad tím, co se stalo, a je srozuměn s tím, že bude probíhat ve věci hlavní líčení. Hrozí mu až deset let,“ připomíná státní zástupce Aleš Boháč.

Podobná událost se na stejném železničním přejezdu stala i v říjnu. Řidič portugalského kamionu také vjel na koleje na červenou a také jej uvěznily závory. Ty musel přerazit a z místa odjel těsně před blížícím se vlakem. Policisté jej dopadli za hodinu na dálnici.

Devětadvacetiletému řidiči soud udělil peněžitý trest 100 tisíc korun a zákaz činnosti. V Česku nesmí dva a půl roku řídit. Muž trest přijal.

Pendolino poškozené při nehodě ve Studénce v bohumínském depu | Foto: Kateřina Daňková

ČRo, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme