Řidič odsouzený za pomalování plakátů s politiky do vězení dobrovolně nenastoupí

Třicetiletý řidič olomouckého dopravního podniku Roman Smetana má dnes do 14 hodin poslední příležitost přihlásit se do výkonu trestu v olomoucké vazební věznici. Soud ho potrestal za to, že pomaloval v roce 2010 předvolební reklamy politických stran na autobusech MHD. Do vězení ale Smetana nastoupit odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucká radnice - pohled z věže | Foto: Aleš Spurný

Dnes ráno přišel normálně do zaměstnání a jezdil od půl šesté do dvanácti hodin na jedné z městských linek. K nástupu výkonu trestu by měl dost času, ale udělat to nehodlá. Necítí se vinný za to, že vyjádřil svůj názor.

Odmítnutí všech typů trestu odůvodňuje tím, že se nepotřebuje napravovat, není společensky nebezpečný, a tudíž není důvod, proč by měl být izolován od zbytku společnosti.

„Těch sto hodin obecně prospěšných prací pro mě bylo nepřijatelných. Šlo o jakýsi pokus o moji nápravu a není důvod, proč mě napravovat. Nic špatného jsem opravdu neudělal. Dokonce mi jeden podnikatel nabídl, že bych těch sto hodin u něho mohl odpracovat ‚na oko‘. I tuhle možnost jsem odmítl,“ řekl Smetana Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Smetana řekl Radiožurnálu důvody svého rozhodnutí

K výkonu trestu tak bude předveden na základě příkazu okresního soudu policejním orgánem. I s tím je srozuměn a počítá i s dalším postihem za to, že k trestu dobrovolně nenastoupí. Vidí v tom další pokračování svého protestu proti politickým stranám.

„Nejoblíbenější moje bylo ‘lháři, trubky, prostitutky‘ na reklamy ODS. Na reklamu KDU-ČSL jsem například napsal ‘Bůh s vámi‘, pokreslil jsem i reklamy ČSSD. Opravdu jsem si nevybíral, pro mě jsou všechny politické strany stejně špatné,“ vysvětloval Smetana své počínání.

U soudu se obhajoval sám a nevznesl ani námitku podjatosti vůči soudkyni Markétě Langerové, manželce exministra vnitra Ivana Langera.

„Mně svým způsobem přítomnost paní Langerové vyhovovala, protože je to komedie, kdy manželka jednoho z největších tunerů ODS a vůbec české politiky mě soudí,“ tvrdí Smetana.

Necítím potřebu se napravovat, říká odsouzený řidič z Olomouce

Číst článek

Forma protestu, kterou proti politickým stranám zvolil, byla podle názoru soudkyně nepřijatelná. Rozsudek zněl na 100 hodin obecně prospěšných prací, ty ale muž odmítl odpracovat, nespolupracoval s probační a mediační službou a nesouhlasil ani s alternativním trestem domácího vězení. Okresní soud v Olomouci mu proto změnil trest na 100 dní za mřížemi.

Advokát Petr Dítě se domnívá, že Smetana udělal chybu, když si nevzal k soudu obhájce. „Na druhé straně jestliže už je pravomocný rozsudek, tak bohužel jeho přístup je nerozumný, protože navíc mu ještě hrozí, že bude stíhán pro maření výkonu úředního rozhodnutí,“ upozornil.

Pomalováním předvolebních stranických reklam Smetana vyjádřil svůj nesouhlas s jejich politikou a s politickou scénou u nás vůbec. O náhradu škody ve výši 15 500 korun se přihlásila jen ODS a Smetana částku uhradil.

Olomoucký řidič je zaskočen mediálním zájmem, který jeho postoj vyvolal.

Alena Vykydalová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme