Rychlost, pásy nebo telefon. 40 tisíc lidí přišlo loni o řidičský průkaz kvůli bodům

Téměř 40 tisíc řidičů loni přišlo o řidičské oprávnění kvůli dosažení maximálního počtu trestných bodů. Alespoň jeden trestný bod mělo skoro půl milionu motoristů, což je asi sedm procent z celkového počtu registrovaných řidičů. Nejčastějším přestupkem je překročení rychlosti. Informovalo o tom Centrum dopravního výzkumu, které vycházelo ze statistik ministerstva dopravy. Řidičům je na rok odebráno oprávnění po dosažení 12 bodů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření rychlosti na dálnicích. Ilustrační foto

Až třetinu přestupků tvoří překročení rychlosti v obci. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle dat tak bylo loni v bodovém systému evidováno 39 906 motoristů, kteří dosáhli maximální počtu bodů a přišli tak o oprávnění. Nejvíce jich bylo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Úřady vloni evidovaly 472 942 řidičů, kteří se dopustili nějakého přestupku započítávaného do bodového hodnocení řidičů. Přibližně každý 14. řidič tak měl v registru evidován nějaký bod. Je to nejnižší číslo od zavedení bodového systému v roce 2006. Většinu „bodovaných“ řidičů tvoří muži.

Místo dvanácti pouze šest. Nový bodový systém má být přísnější pro nováčky na silnicích

Číst článek

Bodový systém platí i pro řidiče ze zahraničí. V bodovém systému jich loni bylo evidováno 52 328, zejména v Praze. Celkem 2395 cizinců dosáhlo 12 bodů.

Mezi nejčastější přestupky, za které jsou udělovány body, patří podle statistik překročení rychlosti v obci o méně než 20 km/h, které tvořilo až třetinu těchto přestupků. Následovalo nepřipoutání se bezpečnostními pásy a používání mobilního telefonu za jízdy.

Ministerstvo dopravy v současnosti připravuje nový bodový systém. Ten počítá se dvěma hranicemi udělovaných bodů, a to čtyři a šest. Noví řidiči by tak mohli přijít o oprávnění i po jediném přestupku. Podle ministerstva jsou šestibodové přestupky velmi závažné, čtyřbodové by měly fungovat jako varování. Zvýšit by se měly i peněžní pokuty za přestupky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme