Řidiče i chodce dnes potrápí ledovka

Náročný den čeká řidiče, silničáře i chodce: na mnoha místech republiky se vytváří nebezpečná ledovka. Na Vysočině jsou některé úseky silnic nižších tříd sjízdné jen s maximální opatrností. Obdobná situace je i na Prachaticku a Českokrumlovsku v jižních Čechách a také v Královéhradeckém kraji. V okolí Hlinska na Chrudimsku se vlivem nárazového větru tvoří i sněhové jazyky. S ledovkou podle meteorologů dnes musíme počítat na většině území republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízda po zasněžené silnici | Foto: Jan Rosenauer

Do mlhavého a mrazivého rána se probudila Vysočina. Řidiči si tam obzvlášť musejí dávat pozor - jemně mrholí, fouká silný vítr a silnice namrzají. Některé úseky jsou sjízdné s maximální opatrností. Na vozovkách, které cestáři neudržují chemickým posypem, je ledovka.

V dopoledních hodinách se dramaticky změnila situace na západě Čech. Na silnici první třídy mezi městy Klatovy a Horažďovice se vzpříčily kamiony a úsek zůstal zablokovaný. K místu se nemohly dostat ani sypače.

Mrholit začalo v Plzeňském kraji krátce před desátou dopoledne a během půl hodiny se na silnicích a chodnících vytvořila velmi kluzká ledová vrstva. Lidé padají jak švestky. "Je to velice nebezpečné, zejména pro starší lidi."

Hasiči likvidují desítky dopravních nehod. Na dálničním přivaděči u Rokycan mělo hromadnou nehodu osm aut. Všechny nehody se zatím obešly bez zraněných a motoristé truchlí jenom nad rozbitými plechy. Cestáři po poledni ohlásili, že všechny hlavní vozovky v kraji už mají pod kontrolou a jízda je bezpečnější.

Meteorologové upozorňují, že ledovka se dnes bude tvořit na většině území. Ve středních a vyšších polohách zpočátku místy hrozí i silná námraza a sněhové jazyky.

V noci na neděli a zítra ráno počítejte s náledím, na Moravě a ve Slezsku zpočátku ještě i s ledovkou.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme