Řidiče trápí ledovka

Téměř na celém území Moravskoslezského kraje se na vedlejších silnicích po nočních mrazech tvoří ledovka. Hlavně na rovinách, kde víc fouká a obsluha tam tak často nejezdí jako na nebezpečné horské úseky. Současně na Jesenicku i Šumpersku napadlo od včerejška 20 centimetrů nového sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silniční pluh | Foto: Jan Rosenauer

Tamní silničáři se zatím nezastavili, takže teď by vozovky měly být se zvýšenou opatrností sjízdné.

V Jeseníkách napadlo během víkendu 15 až 20 centimetrů sněhu. Na vozovkách jsou zbytky sněhové kaše, místy se může vyskytnout ledovka. Horská služba v Jeseníkách vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí. Záchranáři upozorňují turisty, aby se nevydávali mimo značené trasy.

V Pardubickém kraji jsou silnice prvních tříd jsou převážně holé a vymrzlé, místy na nich zůstaly zbytky rozbředlého sněhu. V nejvyšších polohách Ústeckoorlicka, v okolí Lanškrouna, Žamberka a Králík na nich leží zbytky sněhu po pluhování. Rozbředlý sníh leží na silnicích nižších tříd, ve vyšších polohách Chrudimska, Ústeckoorlicka a Svitavska je na nich ujetý sníh krytý posypem. Zejména na mostech a v lesních úsecích mohou vozovky namrzat.

Náledí také v Polsku; v Německu přívaly sněhu

Sníh a náledí komplikují dopravu také v jižním Polsku. V celém jižním Polsku a zvláště ve Slezsku v noci hustě sněžilo. Ráno se vrstva sněhu změnila v kalnou přimrzající kaši. Na tu doplatil řidič jednoho českého kamion - dostal smyk a na několik hodin zablokoval státní silnici číslo 81 do Katovic. Policie musela odklonit dopravu.Všechny státní silnice jsou posypané a sjízdné - na okreskách je nutné dát pozor na náledí. Jedinou černou silnicí - to znamená bez sněhu a zmrazků - je v Polsku dálnice A4 z Krakova do Katovic.

Z našich sousedů je na tom nehůř asi severozápadní Německo, kde podle meteorologické služby Meteomedia byla víkendová sněhová nadílka největší za víc než sto let. Poté, co se pod tíhou sněhu zhroutilo na 50 stožárů vysokého napětí, zůstává i dnes bez dodávky elektrického proudu ještě asi 65.000 lidí, převážně ve městě Ochtrup. Tam vede jediné elektrické vedení, přerušené v délce tří kilometrů. V noci na dnešek postihlo husté sněžení střední část západního Německa, především Hesensko a Porýní-Falc.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme