Řidiči autobusů kvůli platům hrozí stávkou. Na ministerstvu se sejdou se zaměstnavateli

Řidiči linkových autobusů chtějí alespoň 130 korun na hodinu a lepší pracovní podmínky, jinak hrozí stávkou. O platech proto ve středu budou jednat odboráři s ministerstvem práce a zaměstnavateli. Resort už připravil předpis, který by řidičům garantoval minimální mzdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálkový autobus, řidič | Foto: Eva Odstrčilová

Odboráři upozorňují, že řidiči linkové dopravy v krajích trpí stále větším stresem a nedostatkem odpočinku, a to za 60 až 85 korun na hodinu.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka už některé firmy nemůžou ani vypravit všechny spoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odboráři se kvůli platům řidičů autobusů sejdou na ministerstvu práce se zaměstnavateli. Jak vypadají návrhy jednotlivých stran, řekla Lenka Jansová

„Kromě mzdových problémů se k tomu vrší pracovní podmínky, jak ochrana zdraví, tak bezpečnost silničního provozu. Řidiči jsou unavení, přetěžovaní. Tráví 300 a mnohdy i více hodin na pracovišti v měsíci,“ popsal.

Odbory proto chtějí řidičům garantovat minimální mzdu 130 korun na hodinu.

„Při kombinaci dalších forem odměňování se částce budeme přibližovat,“ řekl o předpisu připraveném ministerstvem práce a sociálních věcí Pert Hůrka z tohoto úřadu.

Vláda by předpis mohla schválit už 24. srpna a hned by začal platit.

Zaměstnavatelé doporučují, aby kraje provozovatele autobusové dopravy nevybíraly jen podle nejnižší ceny. Vyhrávají tak firmy s nejnižšími mzdami pro řidiče.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme