Řidiči městských autobusů můžou prodloužit dobu jízdy nad předepsanou délku, záleží jen na nich

Příčina nehody dvou autobusů v Brně-Slatině se pořád ještě šetří. Pravděpodobně šlo o technickou závadu, únavu nebo zdravotní indispozici řidiče jednoho z autobusů. Řidiči městských a příměstských autobusů přitom můžou prodloužit dobu jízdy nad předepsanou délku. Záleží jen na jejich rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus městské dopravy se na brněnském předměstí Slatina srazil s příměstským autobusem do Mokré-Horákova (na snímku) | Zdroj: ČTK

Řidiči mají nejpozději po čtyřech hodinách řízení povinnou přestávku 30 minut. Můžou ji rozdělit do více přestávek, každá ale musí mít minimálně 10 minut.

Pokud ale nabere autobus zpoždění a řidič nemá možnost si odpočinout, zákony mu umožňují, aby prodloužil v míře nezbytně nutné i dobu řízení. Je pak jen na něm, aby posoudil, jestli prodloužená doba řízení ohrozí nebo neohrozí bezpečnost provozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnosti autobusové dopravy a povinných přestávkách mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Jan Medvěď z ČESMADU

„Je otázkou, jestli je lepší 10 minut navíc dojet nebo stát na otevřené komunikaci, když má za sebou v autobusu 30 lidí,“ říká Jan Medvěď z ČESMADU.

Ke kontrole přestávek se používá buď záznamové zařízení, takzvaný tachograf, nebo je možnost vést záznam náhradním způsobem. Řidič totiž musí dodržovat jízdní řád, který je schválený objednatelem dopravy.

„Na rozdíl od zájezdových řidičů jede šofér MHD podle jízdního řádu. Někdo mu tedy má naplánovat jízdní řád tak, aby nedocházelo k porušování pravidel,“ dodává Jan Medveď.

V Brně-Slatině se srazily dva autobusy, v nemocnici skončilo 14 lidí

Číst článek

Při srážce dvou autobusů v Brně-Slatině se dnes odpoledne zranilo 14 lidí. Všichni mají jen lehká poranění až na řidiče, jehož stav hodnotí zdravotníci jako středně těžký. Autobus jedoucí na příměstské lince narazil zezadu do autobusu městské hromadné dopravy, který stál v zastávce.

Igor Maňour, Hanka Shánělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme