Řidiči musí mít od Nového roku lékárničku s novým obsahem

Už od soboty musí řidiči vozit v autě lékárničku s novým obsahem. Kromě toho musí mít u sebe povinně i reflexní vestu. Pokud na ni motoristé zapomenou, anebo si lékárničku nedoplní, hrozí jim pokuta až dva tisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autolékárnička – výrobce Hartmann-Rico | Foto: Petr Jansa

„Legislativní úprava platná od 1. ledna říká, že v autolékárničce, popřípadě motolékárniče, musí být zejména resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdravotnický prostředek. Dále je potřeba izotermická fólie o rozměrech nejméně 200 krát 140 centimetrů, nůžky v antikorozní úpravě délky nejméně 14 centimetrů. V neposlední řadě je určitě novinkou leták o postupu při zvládání dopravní nehody,“ řekl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Dodal, že tento leták lze stáhnout i na internetových stránkách Besipu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém vybavení autolékárniček ve Světě o druhé na Rádiu Česko .mp3

Dýchání z úst do úst se už při oživování téměř nepoužívá, tato metoda je takzvaně passé. Záchranáři dávají přednost masáži srdce. Resuscitační maska ve vybavení řidičů je ale důležitá.

„Požadavek na resuscitační masku v autolékárničce vzešel od ministerstva zdravotnictví, které před lety požadovalo po nás jako po gestorovi této vyhlášky, aby obsah autolékárničky změnil. My jsme kdysi dávno s jihočeskou záchrannou službou a pražskou záchrannou službou tyto kroky konzultovali a právě záchranáři uvítali, že tato maska se ve výbavě objeví,“ uvedl Martin Novák.

„Použití resuscitační masky vyžaduje praktický nácvik a manipulace je složitější oproti resuscitační roušce,“ doplnil zdravotnický záchranář Dominik Horn.

Zkvalitněním vybavení lékárničky se podle jeho slov vyřešila pouze polovina problému – důležité je také, aby ti, kteří autolékárničku vlastní, ji uměli použít.

„To znamená minimálně si ji rozbalit a podívat se, co je v ní za výbavu, vyzkoušet si, jak se ty věci používají,“ dodal Dominik Horn.

Zdůraznil, že je nutné, aby se lidé naučili na poskytovat první pomoc, například v autoškolách nebo na základních školách.

Reflexní vestu bude podle Martina Nováka nutné obléci vždy, když nastane nějaká nestandardní situace, například při vystoupení z vozu při nehodě na silnici. Legislativa umožňuje použít místo reflexní vesty reflexní šle.

Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme