Řidiči musí opět svítit po celý den

Povinnost svítit po celých 24 hodin mají ode dneška až do března řidiči motorových vozidel. Pokuta až 1000 korun jim hrozí za nesprávné použití světel. Týká se to i světel mlhových.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto | Foto: Jan Rosenauer

V jakých případech je používání mlhových světel povoleno, řekl Radiožurnálu právník Zdeněk Svátek. "Je přesně stanoveno, že přední světla do mlhy, která jak víme jsou nepovinná, smí řidič použít jen ve třech případech: mlha, sněžení nebo hustý déšť. A zadní světla do mlhy - červená - musí používat za mlhy, sněžení a deště vždycky. Musí tedy uvážit, že jsou tyto tři atmosférické poměry a potom ty mlhovky rozsvítit."

Zdeněk Svátek také vysvětlil, kterých vozidel se povinnost svítit týká. "Z formulace paragrafu 32 zákona 341 vyplývá, že se to týká vozidel, která jsou po technické stránce vybavena obrysovými a potkávacími světly, popřípadě obrysovými světly a světly pro denní svícení (moderní osobní automobily). Tato vozidla, která jsou takto technicky vybavena, tak jejich řidiči jsou povinni v době zimního času svítit po celých 24 hodin."

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme