Řidiči si budou moci vybrat vlastní SPZ. Za 10 tisíc a s určitými pravidly

Majitelé vozidel si budou moci vybrat na auto vlastní registrační značku na přání. Speciální SPZ si budou moci pořídit za poplatek pět tisíc korun za jednu tabulku, za vozidlo tedy zaplatí 10 tisíc korun. Novelu zákona dnes schválila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilová doprava | Foto: Tomáš Adamec

Řidič si bude moci vybrat jak číselnou kombinaci, tak abecední spojení. Pro výběr ale budou platit určitá pravidla. Kombinace nesmí přesáhnout maximálním počet znaků a nesmí se třeba shodovat se zkratkami některých státních institucí.

„Na tuto značku budou i nadále platit určité požadavky. Bude omezena maximálním počtem znaků, nesmí se jednat o hanlivé, urážlivé výrazy nebo například o výrazy, které by mohli být matoucí se zkratkami některých státních institucí,“ upřesnila Šárka Homfray z ministerstva dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí oddělení dopravní legislativy ministerstva dopravy Šárka Homfray ve Stalo se dnes Radiožurnálu

„Nicméně v rámci těchto poměrně širokých mantinelů si za určitý, byť mnohem vyšší než standardní správní poplatek, bude moct osoba vybrat, jakou registrační značku bude mít na svém vozidle,“ doplnila Homfray.

Změnou zákona chce ministerstvo dopravy, které novelu předkládalo, především zabránit uplácení úředníků při pořizovaní prominentních poznávacích značek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí oddělení dopravní legislativy ministerstva dopravy Šárka Homfray ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Návrh v zásadě podporuje i Klub přátel poznávacích značek. Podle jeho předsedy Petra Marinova by ale při sestavování značky měla platit určitá pravidla. Značka by například o autě měla něco vypovídat.

„Určitě by se dala sestavit tak, aby její část, řekněme první dva znaky, odkazovaly na místo, odkud byla vydaná, a zbylé znaky ať si majitel vozidla sestaví podle libosti. Ale zase ne úplně podle libosti, protože je to stále určitý úřední dokument,“ míní Marinov.

Zákon také nově stanovuje sankce za přetáčení tachometrů, pokuta může dosáhnout až 50 tisíc korun. Novelu teď čeká projednání v parlamentu.

ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme