Řidiči si reflexní vesty měnit nemusí, tvrdí Ťok. Výrobci ale nesouhlasí

Ministerstvo dopravy uklidňuje řidiče, že si nemusí měnit starší reflexní vesty za nové, vyrobené podle nové evropské normy. S tím, že jsou starší modely stále přijatelné, ale nesouhlasí někteří výrobci reflexních vest.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navigace

Navigace | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Podle majitele firmy D.A.S. Polička Lubomíra Demela už starší vesty neodpovídají vyhlášce ministerstva dopravy.

„Výstražná vesta podle staré normy 471 už podle právních předpisů neexistuje, protože je zrušena a nemůže se používat jako bezpečnostní prvek,“ říká Demel.

Proti tomuto výkladu se ale důrazně ohradilo ministerstvo dopravy. Podle ministra Dana Ťoka za Hnutí ANO odpovídají i staré vesty všem technickým a bezpečnostním požadavkům a motoristy jednoznačně uklidňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ministerstva dopravy si motoristé kvůli změně normy nemusí kupovat nové vesty, někteří výrobci s tím ale nesouhlasí. Téma Luďka Hubáčka

„Nikdo nebude muset kupovat nic nového. Z té vyhlášky vůbec nevyplývá, že by se musely vesty měnit. Odpovídají kvalitativně i ty staré,“ říká.

Požadavky evropské normy se vztahují pouze na nové vesty, které výrobci teprve uvádějí na trh. Ti mají za povinnost na vestu umístit například štítky se čtyřmístným číslem normy.

Podle mluvčího asociace pojišťoven Aleše Povra nebudou pojišťovny v případě nehody řešit, jestli její účastník použil starší nebo novější vestu.

„Myslím si, že by se nedokázalo prokázat, že to mohlo mít nějaký vliv a ty vesty jsou víceméně vizuálně stejné,“ dodává mluvčí.

Lidem taky nehrozí za používání starších reflexních vest žádné postihy od policie.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme