Pozastavení řidičského průkazu kvůli výživnému nekončí plnoletostí. Ústavní soud se zastal dětí dlužníka

Pozastavení řidičského průkazu kvůli dluhu na výživném nemá podle Ústavního soudu končit po dovršení dospělosti dětí, ale zpravidla až po vymožení celého dluhu. Soud se ve středu zastal sourozenců, kteří se soudí o výživné s otcem. Muž v minulosti dostal řidičský průkaz zpět poté, co děti oslavily 18. narozeniny. Podle ústavních soudců se ale nabytím zletilosti dítěte nezměnila podstata pohledávky.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně

Ústavní soud se zastal sourozenců, jejichž otec neplatil výživné. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ta totiž stále zůstává nedoplatkem výživného na nezletilé dítě. „Je to jediné férové řešení. Pokud je to institut zajišťující dlužné výživné z doby nezletilosti, pak je samozřejmé, že by ukončení exekuce okamžikem nabytí zletilosti svědčilo těm, kteří nic neplatí, a naopak by bylo přísné pro ty, kteří zaplatili,“ řekla novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Ústavní soud: Ve výživném se musí brát v potaz i vzdálenost mezi rodiči

Číst článek

Nález se primárně týká právní úpravy ve znění platném do loňského roku. Nyní mohou exekutoři díky novele pozastavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let.

Šimáčková uvedla, že nález dopadá na dlužné výživné z období nezletilosti. Zároveň zdůraznila, že mladým lidem je potřeba vstup do dospělosti spíše usnadňovat než zhoršovat.

Nesprávná interpretace řádu

Otec sourozencům z Písku dlužil peníze zhruba za 15 let. Jde celkem o statisíce korun. Okresní soud v Písku nařídil exekuci. V říjnu 2016 exekutor rozhodl o pozastavení řidičského oprávnění.

Muž se však bránil a okresní soud mu vyhověl. Dospěl k závěru, že pozastavení řidičského oprávnění nemůže trvat poté, co obě děti nabyly zletilosti. Stejně pak rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích, dovolání sourozenců odmítl Nejvyšší soud.

Prezident Zeman udělil jedenáctou milost. Dostal ji hendikepovaný muž, který neplatil alimenty

Číst článek

Podle ústavní stížnosti sourozenců šlo o nesprávnou interpretaci exekučního řádu ve znění platném do loňského roku. Stížnost uváděla, že pro pozastavení řidičského oprávnění je klíčové to, zda vymáhaná pohledávka vznikla v době nezletilosti dětí, a nikoliv to, kolik je jim let v době vymáhání pohledávky. Stejný závěr zaujali i ústavní soudci a všechna dosavadní soudní rozhodnutí zrušili.

Pozastavení řidičského průkazu je účinný nástroj, domnívá se Jakub Klein, jeden ze sourozenců, který dnes přišel k Ústavnímu soudu a jeho nález přivítal jako šanci na vymožení dlužného výživného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme